ČNB loňským ziskem pokryje ztráty z minulosti

Česká národní banka (ČNB) použije celý loňský zisk 56,56 miliardy korun na úhrady zbytku kumulované ztráty z předchozích let a posílení finančních rezerv, oznámila banka.

ČNB
31.3.2015 11:53   |  

„Na úhradu zbývající části kumulované účetní ztráty z předchozích let bylo použito 50,45 miliardy korun, do rezervního fondu bylo pak převedeno 6,11 miliardy korun,“ uvedla banka ve zprávě k loňským výsledkům.

Hlavním cílem činnosti ČNB je péče o cenovou stabilitu. Vytvoření zisku, respektive dosažení ztráty, závisí především na výnosnosti devizových rezerv a pohybu měnových kurzů. Z pohledu hospodaření ČNB generují devizové rezervy jednak tržní výnos a při pohybu kurzu koruny i kurzové rozdíly.

Slabá koruna vytvářela lepší zisky

Z hlediska historického vývoje koruna nejprve posilovala, což při významné převaze aktiv v cizí měně generovalo kurzové ztráty. Ty se kumulovaly v pasivech banky jako neuhrazená účetní ztráta, uvádí Roční zpráva o výsledku hospodaření ČNB za rok 2014.

V několika posledních letech koruna vůči některým rezervním měnám spíše oslabovala, což vytvářelo kurzové zisky, ze kterých ČNB postupně splácela účetní ztrátu z předcházejících let.

ČNB ve zprávě o hospodaření dodala, že nejvýznamnější změnou z hlediska měnové kompozice devizových rezerv byla realokace části portfolia v eurech navýšeného během intervencí v listopadu 2013, ve prospěch měn kanadského dolaru, australského dolaru a švédské koruny.


Čtěte také:

ČNB klesl zisk o více než pětinu, slabá koruna jí přitom nahrála

Singer: 27 korun za euro není konečná, měnu můžeme oslabit ještě víc

Autor: pav

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web