ČNB hospodařila loni se ztrátou 9,7 miliardy korun

11.1.2011 16:28   |  

Největší vliv na výsledek loňského hospodaření měly podle ČNB kurzové ztráty plynoucí z pohybů hlavních rezervních měn zastoupených v devizových rezervách ČNB, tedy eura a dolaru.

„Tyto ztráty převýšily 17 miliard korun,“ sdělil mluvčí centrální banky Marek Petruš.

Česká národní banka uzavřela loňské hospodaření se ztrátou 9,7 miliardy korun po předloňském zisku 18,5 miliardy korun. Vyplývá to ze dnes zveřejněných údajů o bilanci ČNB. Celková ztráta centrální banky z předchozích let se ale ke konci loňska snížila. Konečný výsledek hospodaření ČNB bude znám podle něj až po uzavření veškerých operací a ověření účetní závěrky externím auditorem. Může se tak ještě podle ČNB změnit v rozsahu desítek milionů korun.

Loňský výsledek pak bude podle Petruše zahrnut do neuhrazené ztráty předchozích let. Ztráta ČNB z předchozích let ke konci loňského roku klesla díky ziskovému hospodaření centrální banky v roce 2009. Snížila se na 152,1 miliardy korun, zatímco o rok dříve ještě činila 170,6 miliardy korun. Banka totiž celý zisk z předloňského roku využila na snížení neuhrazené ztráty z předchozích období.

„ČNB bude schopna neuhrazené ztráty z předchozích období pokrýt - v horizontu zhruba 20 let - z budoucích zisků plynoucích zejména z příjmu z emise peněz při očekávaném poklesu tempa trendového zhodnocování měny,“ uvedl Petruš. Ztráty podle něj nemají dopad na nezávislost a důvěryhodnost ČNB.

Úkolem ČNB je vedle měnové politiky a vydávání peněz rovněž regulace finančního trhu. Banka vykonává dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijním připojištěním, družstevními záložnami, institucemi elektronických peněz a devizový dohled.

Jako ústřední banka poskytuje ČNB bankovní služby pro stát a veřejný sektor. Vede účty organizacím napojeným na státní rozpočet, jako jsou například finanční a celní úřady nebo Česká správa sociálního zabezpečení. Na základě pověření ministerstva financí provádí také operace spojené se státními cennými papíry.

Rok Zisk/ztráta
2010 - 9,7 miliard korun
2009 18,5 miliard korun
2008 29,1 miliard korun
2007 - 37,5 miliard korun

Zdroj: ČNB

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Amazon v Dobrovízi najel na plnou kapacitu, zaměstnancům zvýší platy

Amazon v Dobrovízi najel na plnou kapacitu, zaměstnancům zvýší platy Fotogalerie

Internetový obchod Amazon plně zprovoznil svůj areál ve středočeské Dobrovízi. Zástupci firmy a obce Dobrovíz dnes společně přestřihli pásku u nové skladovací věže distribučního… více

Mobilní web