ČNB: Podíl nesplácených úvěrů přesáhl šest procent

30.7.2010 16:10   |  

Podíl takzvaných úvěrů v selhání, tedy půjček nesplácených 90 a více dní na celkovém objemu bankovních úvěrů přesáhl podle údajů České národní banky ke konci prvního pololetí šestiprocentní hranici. V červnu vzrostl podíl špatných úvěrů o 0,23 procentního bodu na 6,04 procenta. Na konci loňského roku to bylo 5,2 procenta, o rok dříve činil podíl špatných úvěrů jen necelých 3,2 procenta. Dále se zhoršuje kvalita úvěrů domácností i firem.

Nárůst podílu špatných úvěrů zatím nijak nevybočuje z očekávaného vývoje. Podle výkonného ředitele České bankovní asociace Josefa Taubera bude podíl nesplácených firemních úvěrů kulminovat v letošním roce a mohl by přesáhnout možná i desetiprocentní hranici, pro banky to ale nebude představovat výrazný problém. Pokud poroste nezaměstnanost, měl by se podle Taubera dále zvyšovat i podíl nesplácených úvěrů domácností. „Maximálně však v řádech jednotek procentních bodů,“ uvedl dříve Tauber v rozhovoru pro ČTK.

V případě domácností vzrostl podíl úvěrů v selhání ke konci června na 4,5 procenta z 4,45 procenta o měsíc dříve, u nefinančních podniků stoupl podíl nehrazených půjček o 0,24 procentního bodu na 8,71 procenta. Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí se během června zvýšily o 6,55 miliardy korun na 1,011 bilionu korun. Za poslední rok domácnosti zvýšily své zadlužení o 77,9 miliardy korun. Zadluženost podniků v červnu meziročně klesla o 71,2 miliardy korun na 903,9 miliardy korun. Proti květnu se úvěry tuzemských firem zvýšily o 5,2 miliardy korun.

Autor: pda, čtk

Komentáře

Čtěte také

Indonésan tvrdí, že je mu 145 let, byl by tak nejstarší na světě

Indonésan tvrdí, že je mu 145 let, byl by tak nejstarší na světě

Nejstarším žijícím člověkem je patrně Indonésan, který tvrdí, že je mu 145 let. Podle údajů na jeho občanském průkazu se narodil 31. prosince 1870 a místní úřady toto datum… více

Mobilní web