ČNB: Podíl nesplácených úvěrů přesáhl šest procent

30.7.2010 16:10   |  

Podíl takzvaných úvěrů v selhání, tedy půjček nesplácených 90 a více dní na celkovém objemu bankovních úvěrů přesáhl podle údajů České národní banky ke konci prvního pololetí šestiprocentní hranici. V červnu vzrostl podíl špatných úvěrů o 0,23 procentního bodu na 6,04 procenta. Na konci loňského roku to bylo 5,2 procenta, o rok dříve činil podíl špatných úvěrů jen necelých 3,2 procenta. Dále se zhoršuje kvalita úvěrů domácností i firem.

Nárůst podílu špatných úvěrů zatím nijak nevybočuje z očekávaného vývoje. Podle výkonného ředitele České bankovní asociace Josefa Taubera bude podíl nesplácených firemních úvěrů kulminovat v letošním roce a mohl by přesáhnout možná i desetiprocentní hranici, pro banky to ale nebude představovat výrazný problém. Pokud poroste nezaměstnanost, měl by se podle Taubera dále zvyšovat i podíl nesplácených úvěrů domácností. „Maximálně však v řádech jednotek procentních bodů,“ uvedl dříve Tauber v rozhovoru pro ČTK.

V případě domácností vzrostl podíl úvěrů v selhání ke konci června na 4,5 procenta z 4,45 procenta o měsíc dříve, u nefinančních podniků stoupl podíl nehrazených půjček o 0,24 procentního bodu na 8,71 procenta. Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí se během června zvýšily o 6,55 miliardy korun na 1,011 bilionu korun. Za poslední rok domácnosti zvýšily své zadlužení o 77,9 miliardy korun. Zadluženost podniků v červnu meziročně klesla o 71,2 miliardy korun na 903,9 miliardy korun. Proti květnu se úvěry tuzemských firem zvýšily o 5,2 miliardy korun.

Autor: pda, čtk

Komentáře

Čtěte také

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Americká internetová společnost Yahoo čelí žalobě v důsledku útoku hackerů, při kterém jí byly ukradeny údaje týkající se minimálně 500 milionů uživatelských účtů. Žalobu podal… více

Mobilní web