ČNB ponechá úrokové sazby beze změny, myslí si analytici

19.6.2011 11:48   |  

Bankovní rada České národní banky ponechá na svém čtvrtečním zasedání úrokové sazby podle odhadů analytiků beze změny. V ekonomice totiž zatím nejsou podle nich výraznější tlaky, které by zvyšovaly inflaci. Růst sazeb tak analytici očekávají nejdříve od srpna.

Na posledním měnovém zasedání 5. května bankovní rada ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na historickém minimu 0,75 procenta. Pokud centrální banka ve čtvrtek sazby nezmění, budou na vůbec nejnižší úrovni už více než rok.

„Navzdory tomu, že poslední data z ekonomiky, jako je HDP či růst cen spotřebitelů a výrobců nebo údaje o mzdách, překvapily větším nárůstem, Česká národní banka pravděpodobně nebude se zvyšováním sazeb spěchat. Struktura inflace ukazuje, že cenový růst se koncentruje především u těch položek, u kterých ČNB mnoho nenadělá,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.


Čtěte také: České banky by ustály i nepříznivý vývoj ekonomiky


I podle analytika J&T Banky Petra Sklenáře se ČNB zatím nepřipojí k Evropské centrální bance (ECB), která již v dubnu zahájila cyklus zvyšování sazeb. „Česká národní banka zatím zůstává spokojena s inflací, kterou tvoří hlavně vyšší ceny potravin a energií, poptávkové inflační tlaky zatím zůstávají nízké. Zvyšování sazeb ČNB nečekáme dříve než v srpnu,“ uvedl.

„Jako vhodnější termín, kdy už může být jasněji ohledně dalšího vývoje evropské i české ekonomiky, se mi zdá srpen. Bankovní rada bude v té době mít k dispozici novou prognózu, a tak se o sazbách bude rozhodovat nad novým výhledem,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. ČNB tak ve srovnání s ECB podle něj se sazbami ani příliš pospíchat nemusí. „Nicméně i tak se doba rekordně nízkých úrokových sazeb v Česku pozvolna krátí,“ dodal.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Olympijský výbor Rusko z Ria nevyloučil, rozhodovat budou svazy

Olympijský výbor Rusko z Ria nevyloučil, rozhodovat budou svazy

Mezinárodní olympijský výbor Rusko z her v Riu de Janeiro kvůli rozsáhlé dopingové aféře nevyloučil. Rozhodnutí o účasti ruských sportovců na olympiádě ponechá na federacích… více

Mobilní web