ČNB přitvrdila vůči nepoctivcům. Největší pokuty sklidil kapitálový trh

Centrální banka pokračuje v razantní probírce domácího finančního trhu. Jen za minulý měsíc rozdala na pokutách bezmála tři miliony korun. Letošní duben se tak pro nepoctivce z řad investičních zprostředkovatelů, směnárníků či obchodníků s pojištěním stal jedním z nejdražších v historii.

ČNB
20.5.2015 8:12   |  

Za celý letošní rok už ČNB na sankcích vybrala takřka dvacet milionů, o třetinu více než za celý loňský rok.

Dvěma miliony dostala za vyučenou pražská společnost WIN Investment, kterou centrální bankéři viní z celé řady investorských blamáží z posledních několika let. Už v roce 2010 firma podle nich využila tehdy zvažované a napjatě očekávané veřejné nabídky akcií ČSOB, kterou potenciálním klientům nekriticky líčila jako nabídku, na níž nelze prodělat. Během následujících let porušila více než desítku paragrafů zákona o podnikání na kapitálovém trhu, za což si vedle pokuty vysloužila i ztrátu licence.

Nejvyšší pokuty jsou tradičně ukládány v oblasti kapitálového trhu a pojišťovacího zprostředkování

„Nejvyšší pokuty jsou tradičně ukládány v oblasti kapitálového trhu a pojišťovacího zprostředkování,“ uvedla Kateřina Bartůšková z ČNB. Z druhého soudku pochází delikt zprostředkovatele investičního životního pojištění Aquel Credit. Čtvrtmilionovou pokutu dostal za to, že svůj produkt přirovnával ke spoření s ročním úrokem sedmi procent.

Anketa

Zklamalo vás někdy doporučení finančního poradce?

Ano   66% Ne   10% Nevyužívám služeb finančního poradce   24%

V anketě hlasovalo 121 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Zájemci o spolupráci na prodeji pojištění si jej navíc museli sami podle striktních podmínek Aquelu i uzavřít. Třetí největší postih od regulátora v dubnu zasáhl pražského zprostředkovatele investic Regalis, kterého nezajímala ani příjmová situace klientů, ani jejich základní investorské znalosti, přestože obé zákon zprostředkovateli ukládá. Obchodník Signal Trade zase dostal 150tisícovou pokutu za tradiční nešvar byznysu, a to zdůrazňování historických výnosů, v případě akcií energetické společnosti ČEZ.


Čtěte také:

Únorová inflace byla vyšší než očekávala ČNB

Mzdy v soukromé sféře porostou pomaleji, ČNB mění odhad

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web