ČNB: Tobinova daň nakazí i český trh

České banky, stejně jako obchodníci s cennými papíry, budou mít zřejmě od příštího roku o starost navíc. Dolehne na ně daň z finančních transakcí, ke které se hlásí jedenáct států eurozóny. Kompromisní návrh schválila Evropská komise, na řadě je stanovení přesných pravidel hry a jednomyslná ratifikace.

Evropská komise
18.2.2013 6:37   |  

„Daň by měla být vybírána nejen v zemích, které se k projektu připojí, ale i mimo ně, pokud bude obchodován cenný papír emitovaný v této jedenáctce,“ uvedl pro deník E15 viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl.

V případě Česka nepůjde o žádné „drobné“. Například na pražské burze se obchodují akcie rakouské pojišťovny VIG a banky Erste. Pokud by daň z finančních transakcí platila už nyní, Rakušané by na dani z českých operací získali za loňský rok 40 milionů korun.

Výměna akcií a dluhopisů by se měla zdaňovat od 1. ledna 2014 sazbou 0,1 procenta, u derivátů 0,01 procenta. Roční výnos má dosáhnout až 35 miliard eur. Do daňové zóny patří i Rakousko a Belgie, s jejichž finančními nástroji Česko obchoduje přes matky svých bank. Na běžné operace jako jsou půjčky, platby a vklady, se daň vztahovat nebude.

O dani, jež se má dělit mezi Společenství a členské státy, mluví unie skoro dva roky. „Jedenáctka ochotných“ je jak výsledkem snahy z toho záměru neustoupit, tak projevem nevole zemí na čele s Velkou Británií, Českou republikou a Švédskem, které zkusilo a opustilo tento experiment v osmdesátých letech.

Kritici se obávají, že daň odradí investory a způsobí odliv peněžních toků z evropského prostoru, jehož hospodářství stagnuje a trpí vysokými dluhy. Obavy mají i číselná vyjádření. V propočtech komise, o nichž informoval německý deník Die Welt, počítá Brusel s poklesem akciových a dluhopisových obchodů o 15 procent, deriváty se mají propadnout dokonce o 75 procent. „Provozovatelé burz by si měli uvědomit, že přijdou o 40 procent obchodovaného kapitálu,“ připomíná analytik Accenture Daniel Kapffer.

Češi, kteří budou investovat do akcií či obligací, se mohou dani vyhnout. Konkrétně jejich nákupy v těch státech, které do zóny nepatří — třeba v Británii či USA. Udělají-li totéž velcí hráči jako banky či podílové a penzijní fondy, bude mít Evropa problém.


Kdo do toho jde

Francie (má daň z finančních transakcí už od 1. srpna 2012), Německo, Belgie, Rakousko, Slovinsko, Portugalsko, Řecko, Slovensko, Itálie, Španělsko a Estonsko.


Čtěte také:

Merkelová vyzvala k zavedení světové daně z finančních transakcí

Část EU může zavést daň z finančních transakcí

Daň z transakcí dusí francouzskou burzu


Autor: Tereza Zavadilová, Igor Záruba

Komentáře

Čtěte také

Španělé opakují volby do parlamentu, průzkumy ale opět naznačují pat

Španělé opakují volby do parlamentu, průzkumy ale opět naznačují pat aktualizováno

Španělé od dnešních 9:00 SELČ znovu po půl roce rozhodují o novém složení parlamentu a doufají, že opakované hlasování vyřeší politický pat a povede ke zformování vlády. Poslední… více

Komerční prezentace
Mobilní web