ČNB úrokové sazby nezměnila, nejnižší jsou už rok

5.5.2011 14:03   |  

Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává od počátku loňského května na historickém minimu 0,75 procenta. Analytici tento krok očekávali.

ČNB v souladu s naším očekáváním ponechala hlavní úrokovou sazbu beze změny, část peněžního trhu však spekulovala na zvýšení hlavní úrokové sazby již na dnešním zasedání a z pohledu české koruny se tudíž jedná o negativní zprávu, která může vést ke krátkodobému oslabení proti euru. O načasování budoucího růstu úrokových sazeb by měla napovědět nová prognóza ČNB. Prozatím nadále očekáváme, že ČNB přistoupí ke zvyšování sazeb až ve třetím čtvrtletí tohoto roku,“ říká Michal Brožka, analytik Raiffeisenbank.

„Doba zvyšování úrokových sazeb v ČR se blíží, v květnu by ale měla ČNB ještě ponechat svůj arzenál v klidu,“ myslí si hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Tuzemské vlivy vedoucí k růstu inflace podle něj zůstávají nezřetelné a po odečtení vlivu daní a regulovaných cen je v Česku podle Marka inflace stále záporná.

Stejného názoru je také makroekonomický analytik GE Money Bank Petr Gapko. „Základní úrokové sazby podle našeho názoru na historickém minimu nevydrží dlouho. Očekáváme, že ČNB zvýší sazby ve třetím čtvrtletí letošního roku o 0,25 procenta a později bude ve zvyšování pokračovat. Ocitáme se tak na začátku nového úrokového cyklu, ve kterém nás čeká růst úrokových sazeb,“ říká.

Rozhodování o úrokových sazbách a měnového zasedání bankovní rady ČNB se zúčastnilo všech sedm členů rady. Pro ponechání sazeb beze změny hlasovalo pět členů bankovní rady, dva členové hlasovali pro růst sazeb o čtvrt procentního bodu.

Také na posledním měnovém zasedání 24. března bankovní rada ponechala úrokové sazby beze změny. Pro růst úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu tehdy hlasovala členka bankovní rady Eva Zamrazilová. Pět členů bankovní rady hlasovalo pro ponechání sazeb beze změny, jednání se nezúčastnil člen bankovní rady Kamil Janáček.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem levnější půjčky na bydlení.

Rozhodnutí ČNB o sazbách za poslední rok (základní úroková sazba)

25. března 2010 6. května 2010 23. června 2010 5. srpna 2010 23. září 2010 4. listopadu 2010 22. prosince 2010 3. února 2011 24. března 2011 5. května 2011
1% 0,75% 0,75% 0,75% 0,75% 0,75% 0,75% 0,75% 0,75% 0,75%
Autor: čtk, sal

Komentáře

Čtěte také

Korejci nesehnali povolení, stavba výrobny pneumatik Nexen se odkládá

Korejci nesehnali povolení, stavba výrobny pneumatik Nexen se odkládá

V průmyslové zóně Triangle nedaleko Žatce začaly terénní práce pro továrnu na výrobu pneumatik. Stavba jihokorejského Nexenu začne ale až v příštím roce, termín otevření se totiž… více

Mobilní web