ČNB úrokové sazby podle očekávání nezměnila

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Základní sazba zůstává na hodnotě 0,75 procenta. Rozuhodnutí banky je v souladu s odhady analytiků. Historicky nejdelší období, po které banka sazby neměnila, zatím trvá. Naposledy v roce 2000 byla sazba dlouhodobě na úrovni 5,25 procenta.

 ilustrační foto
21.12.2011 13:27   |  

„Pro zachování sazby mluvila hlavně velmi nízká spotřebitelská poptávka a výhled na příští rok. Podle ekonomických předpovědí by měla poptávka příští rok klesnout a celá ekonomika bude s největší pravděpodobností stagnovat,“ domnívá se Michal Kozub, analytik společnosti Home Credit. Česká koruna v poslední době oslabovala - ke konci listopadu překonala hranici šestadvaceti korun za euro, a dovoz zboží ze zahraničí tak začal zdražovat. „Zvýšení sazby by sice korunu posílilo, zároveň by ale omezilo poptávku,“ říká Kozub.


Čtěte také: ČNB: České banky jsou zdravé, zhoršený výhled Moody's na tom nic nemění


Podle Michala Brožky z Raiffeisenbank bude důležitá především odpolední tisková konference. „S ohledem na předchozí vyjádření několika členů ČNB lze očekávat komentáře směrem k aktuálně slabší koruně a jejímu potenciálnímu vlivu na inflaci. Rovněž bude zajímavé sledovat, zda Vladimír Tomšík zopakuje své hlasování ve prospěch snížení úrokových sazeb. Nicméně jeho vyjádření o tom, že koruna dělá práci za ČNB, spíše nasvědčuje na hlas ve prospěch stability,“ myslí si Brožka.

„My i nadále s ohledem na očekávanou recesi v eurozóny i Česka a absenci poptávkových inflačních tlaků vidíme prostor pro snížení hlavní sazby ČNB na 0,5 procenta v prvním čtvrtletí příštího roku. Hlavní překážkou tohoto scénáře by mohla být česká koruna,“ dodává.

Autor: sal

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web