ČNB v prvním čtvrtletí zadržela 1600 padělků

15.4.2010 14:46   |  

V České republice bylo během prvního čtvrtletí zadrženo podle údajů České národní banky 1600 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. Ve stejném období loni bylo zadrženo 933 padělků. Údaje ČNB zveřejnila na internetu.

Nejvíce padělků mincí a bankovek bylo v českých korunách, celkem 1361. Jejich počet se ve srovnání s loňským čtvrtletím téměř zdvojnásobil. Téměř dvojnásobně narostl i počet padělků v dolarech, a to na 73 z loňských 38. Naopak poklesl o osm kusů na 116 počet padělků v eurech.

Vedle padělků zadržela centrální banka ve čtvrtletí 83 napodobenin, zatímco loni ve čtvrtletí to bylo 1294. Napodobeniny jsou většinou na rozdíl od padělků vyrobeny za jiným účelem než udáním do oběhu. Jde například o filmové rekvizity, učební pomůcky nebo reklamní předměty.

V České republice bylo loni zadrženo 6853 kusů padělaných a pozměněných bankovek a mincí všech měn, což představovalo meziroční nárůst téměř o polovinu. Více než polovinu z toho tvořily české bankovky a mince, nejčastěji padělaná byla opět tisícikoruna. Čtvrtletí statistika ČNB přesné hodnoty padělaných bankovek a mincí neobsahuje.

V České republice byly ke konci loňského roku v oběhu necelé dvě miliardy bankovek a mincí, což je ve srovnání s předchozím rokem nárůst o zhruba 30 milionů. Naopak klesla hodnota peněz v oběhu z předloňských 398 miliard korun na 386 miliard korun na konci roku 2009. Z bankovek je nejvíce tisícikorun, následují bankovky v hodnotě 2000 korun. V případě mincí kralují peněžnímu oběhu koruny.

Autor: ČTK

Komentáře

Čtěte také

Skanska na východě Slovenska postaví 14 km dálnice za 5,3 miliardy korun

Skanska na východě Slovenska postaví 14 km dálnice za 5,3 miliardy korun

Stavební společnost Skanska Česká republika a Slovensko postaví 14,4 kilometru dlouhý úsek dálnice D1 na východním Slovensku poblíž Košic. Hodnota stavby je 5,3 miliardy korun.… více

Mobilní web