ČNB vydává pamětní minci ke stému výročí letu Jana Kašpara

26.4.2011 17:44   |  

Pamětní stříbrnou minci ke stému výročí prvního dálkového letu Jana Kašpara vydává Česká národní banka. Mince budou v prodeji od středy 27. dubna a nominální hodnota mince je 200 korun.

Mince připomíná první dálkový let v tehdejším Rakousku-Uhersku. Inženýr Jan Kašpar jej provedl 13. května 1911 s upraveným strojem Blériot XI na trase z Pardubic do Velké Chuchle v Praze, kde přistál poblíž dostihového závodiště. Počátek české aviatiky se však datuje zhruba o rok dříve – 16. dubna 1910 se Kašparovi povedl dva kilometry přímý let přes celé pardubické vojenské cvičiště.

Ústředním motivem lícní strany pamětní stříbrné mince je letadlo v letu, pod Kašparovým strojem je obrys Pardubic s dominantní Zelenou bránou, nad letounem je obrys pražských Hradčan. Rub mince zobrazuje vrtuli letadla v rozfázovaném pohybu.

Mluvčí ČNB Marek Petruš uvedl, že mince je vyražena ve dvojím provedení: „V běžné kvalitě bude vyrobeno 7800 kusů, náklad ve špičkové kvalitě s leštěným polem mince a matovým reliéfem počítá s 11 600 kusy.“

Jan Kašpar ve svém letadle


Jan Kašpar, bezesporu jedna z největších postav českého letectví, se narodil, poprvé vzlétl a nakonec zemřel v Pardubicích. Zde se na jeho počest koná každý rok Aviatická pouť. Letoun, s nímž v roce 1911 doletěl do Prahy, Kašpar daroval už o dva roky později pražskému Technickému muzeu, které ho má ve své sbírce.

První český aviatik, ač původem ze zámožné rodiny, zemřel nakonec v chudobě. Pod vlivem duševní choroby spáchal 2. března 1927 sebevraždu. V témže roce, o dva měsíce později přeletěl Charles Lindbergh poprvé Atlantický oceán.

Autor: nes

Komentáře

Čtěte také

Zátěžové testy bank: u dna skončily UniCredit, Société Générale i Erste

Zátěžové testy bank: u dna skončily UniCredit, Société Générale i Erste

Většina evropských bank by obstála i za velmi hluboké recese, některé ale i tak budou muset posílit kapitál. Ukázaly to výsledky zátěžových testů, které zveřejnil Evropský… více

Mobilní web