ČNB vydává pamětní minci ke stému výročí letu Jana Kašpara

26.4.2011 17:44   |  

Pamětní stříbrnou minci ke stému výročí prvního dálkového letu Jana Kašpara vydává Česká národní banka. Mince budou v prodeji od středy 27. dubna a nominální hodnota mince je 200 korun.

Mince připomíná první dálkový let v tehdejším Rakousku-Uhersku. Inženýr Jan Kašpar jej provedl 13. května 1911 s upraveným strojem Blériot XI na trase z Pardubic do Velké Chuchle v Praze, kde přistál poblíž dostihového závodiště. Počátek české aviatiky se však datuje zhruba o rok dříve – 16. dubna 1910 se Kašparovi povedl dva kilometry přímý let přes celé pardubické vojenské cvičiště.

Ústředním motivem lícní strany pamětní stříbrné mince je letadlo v letu, pod Kašparovým strojem je obrys Pardubic s dominantní Zelenou bránou, nad letounem je obrys pražských Hradčan. Rub mince zobrazuje vrtuli letadla v rozfázovaném pohybu.

Mluvčí ČNB Marek Petruš uvedl, že mince je vyražena ve dvojím provedení: „V běžné kvalitě bude vyrobeno 7800 kusů, náklad ve špičkové kvalitě s leštěným polem mince a matovým reliéfem počítá s 11 600 kusy.“

Jan Kašpar ve svém letadle


Jan Kašpar, bezesporu jedna z největších postav českého letectví, se narodil, poprvé vzlétl a nakonec zemřel v Pardubicích. Zde se na jeho počest koná každý rok Aviatická pouť. Letoun, s nímž v roce 1911 doletěl do Prahy, Kašpar daroval už o dva roky později pražskému Technickému muzeu, které ho má ve své sbírce.

První český aviatik, ač původem ze zámožné rodiny, zemřel nakonec v chudobě. Pod vlivem duševní choroby spáchal 2. března 1927 sebevraždu. V témže roce, o dva měsíce později přeletěl Charles Lindbergh poprvé Atlantický oceán.

Autor: nes

Komentáře

Čtěte také

Maďarsko chce na hranici se Srbskem postavit „masivnější obranný systém“

Maďarsko chce na hranici se Srbskem postavit „masivnější obranný systém“

Maďarsko chce vybudovat druhý plot podél své hranice se Srbskem. Podle oznámil to maďarský premiér Viktor Orbán. Předpokládá, že druhá bariéra pomůže posílit obranu před možným… více

Mobilní web