ČNB vyhrála, známka Partners banka neplatí

Největší finanční poradenská firma v Česku, Partners For Life Planning, nemůže po čtyřech letech sporů využívat ochrannou známku Partners banka. Městský soud v Praze pravomocně potvrdil názor České národní banky i Úřadu průmyslového vlastnictví, podle kterého je název Partners banka zavádějící a klame spotřebitele.

ČNB
12.6.2015 6:20   |  

Společnost Partners totiž není banka a nemůže vyvolávat dojem, že bankovní služby nabízí. Firma spolupracuje v oblasti bankovních služeb s UniCredit Bank a používá pro ně název Partners bankovní služby.

Partners For Life Planning, společnost s více než miliardovým ročním obratem a téměř čtyřmi sty tisíci klienty, požádala o zápis a ochranu známky Partners banka už před čtyřmi roky. Proti tomu se ale okamžitě ozvala centrální banka. „Užívání ochranného označení Partners banka je v rozporu s veřejným zájmem, klame veřejnost. Tato ochranná značka vzbuzuje dojem, že její vlastník je oprávněným držitelem bankovní licence,“ uvedli zástupci ČNB.

Pro spotřebitele zavádějící

To potvrdil i předseda Úřadu průmyslového vlastnictví Josef Kratochvíl. „Jde o označení mimořádně zavádějící a průměrný spotřebitel nemá příležitost dopátrat se faktu, že vlastník známky není ve skutečnosti bankou,“ uvedl Kratochvíl.

Partners For Life Planning protestovala u soudu. Podle právního zástupce firmy Miroslava Kupky úřad v minulosti nebránil ochraně názvu se slovem banka bez ohledu na to, zda šlo o firmy s platnou bankovní licencí. V registru jsou tak názvy jako banka vín, databanka nebo potravinová banka.

Název používají i instituce bez licence, tvrdí právník

Podle právníka Partners Miroslava Kupky není využití ochranných známek ve spojení se slovy banka či spořitelna ojedinělé ani u institucí nabízejících bankovní služby bez licence. „Jako příklad lze uvést například Poštovní spořitelnu, která je ochrannou známkou vlastněnou Československou obchodní bankou. Poštovní spořitelna není samostatným subjektem a nemá tedy ani bankovní licenci,“ uvedl Kupka, podobná situace je podle něj i u mBanky.

Městský soud v Praze ale argumenty poradenské společnosti Partners neuznal. Soudci potvrdili, že známka Partners banka je neplatná. „Známka vyvolává představu bankovní instituce fungující s určitými zárukami, jako je dohled České národní banky nad bankovními institucemi v oblasti platebního styku, nad stabilitou bankovního trhu či postih nedodržování pravidel,“ uvedla předsedkyně senátu Naděžda Řeháková.

„Používá-li společnost Partners For Life Planning slovo,banka‘ ve své ochranné známce, může u průměrného spotřebitele vyvolat klamavý dojem o tom, že je bankou s garancemi, které bance náleží,“ dodala Řeháková. Partners jsou největší finančně poradenskou společností na českém trhu, s více než miliardovým ročním obratem.


Čtěte také:

Finanční poradci: Vklady nenesou, stáhněte stát o peníze

„Překontrolujeme vaši smlouvu.“ Podpásovky ve finančním poradenství

Autor: Tomáš Fránek

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web