ČNB znovu nechala úrokové sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky dnes opět ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak již zůstává téměř dva roky na historickém minimu 0,75 procenta.

 Miroslav Singer
29.3.2012 13:24   |  

Většina analytiků očekává, že sazby zůstanou nezměněny po celý letošní rok, někteří dokonce odhadují stabilitu sazeb až do konce roku 2013.


Čtěte také: Zisk bankovního sektoru loni klesl na 53,5 miliardy


„I když je inflace letos mírně vyšší, než se čekalo, ČNB k reakci to nepohne, protože ve struktuře dominují faktory, které ČNB nezohledňuje - administrativní úpravy (DPH), vyšší ceny potravin a energií (pohonné hmoty),“ uvedl hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář. Podle něj zůstanou úrokové sazby beze změny i po celý zbytek letošního roku.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem levnější půjčky na bydlení.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Jacques Rupnik: Unii trhá politika emocí

Jacques Rupnik: Unii trhá politika emocí

David Cameron vstoupí do dějin jako politik, který chtěl řešit vnitrostranický problém a ukončil kvůli tomu více než 40letou účast své země v procesu evropské integrace. Británie… více

Komerční prezentace
Mobilní web