ČNB znovu snížila sazby. Už jsou téměř na nule

Bankovní rada České národní banky dnes snížila úrokové sazby na další rekordní minimum. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, klesla o 0,2 procentního bodu na 0,05 procenta. ČNB zveřejnila rozhodnutí nezvykle o hodinu později, což svědčí o tom, že rozhodování nebylo jednoduché. Podle většiny ekonomů ale toto snížení sazeb nebude mít na ekonomiku významný vliv.

 Miroslav Singer
1.11.2012 14:15   |  

„Úrokové sazby ČNB jsou rekordně nízké a nízkými zůstanou nejspíše docela dlouhou dobu. Ekonomika se nemůže vymanit z recese, do které sklouzává i samotná Evropa. Domácí poptávka je zcela utlumená a naděje na zlepšení jen minimální. Do této situace navíc může zasáhnout další zvýšení daní na spotřebu (DPH), které by se na výdajích domácností negativně odrazilo v příštím roce,“ komentoval rozhodnutí ČNB analytik ČSOB Petr Dufek.

Snížení úrokových sazeb se podle něj nepochybně projeví i v tržních úrokových sazbách na peněžním trhu, vkladech a pravděpodobně i úvěrech, a bude rovněž snižovat atraktivitu české koruny a bránit jí v dalším posilování.

Vývoj sazeb ČNB (do dnešního snížení):

Dnešního jednání se zúčastnilo všech sedm centrálních bankéřů. Tisková konference po jednání rady začne v 15:30 a vedle důvodů rozhodnutí na ní guvernér ČNB Miroslav Singer představí i novou makroekonomickou prognózu. Na posledním měnovém zasedání 27. září bankovní rada rovněž snížila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tehdy klesla o čtvrt procentního bodu na 0,25 procenta.

Centrální bankéři snížili i další úrokové sazby. Lombardní sazba klesla o 0,5 procentního bodu na 0,25 procenta. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze oproti zástavě cenných papírů. Diskontní sazba, na kterou jsou například navázány penále za nesplácené úvěry nebo neuhrazené daně, klesla o 0,05 procentního bodu na 0,05 procenta.


Čtěte také:

Singer: ČNB v případě nutnosti oslabí kurz koruny

Česká národní banka tlačí cenu peněz na rekordní minimum

Hypotéky jsou rekordně nízké. Na dně ale ještě ne


Česká republika tak nyní má jedny z nejnižších sazeb v regionu. Základní sazba Evropské centrální banky, která platí pro všechny země eurozóny včetně Slovenska, je 0,75 procenta. Americký FED má sazby nastaveny v pásmu nula až 0,25 procenta, Japonsko v pásmu nula až 0,1 procenta a Švýcarsko v pásmu nula až 0,25 procenta. Bank of England má základní sazbu na 0,5 procenta. Naopak Polsko má sazbu na 4,75 procenta a Maďarsko dokonce 6,25 procenta.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem zase levnější půjčky na bydlení.

Autor: jih, čtk

Komentáře

Čtěte také

Financial Times: Trapná V4 těží z EU a zároveň se ji snaží zničit

Financial Times: Trapná V4 těží z EU a zároveň se ji snaží zničit

Za trapné britský list Financial Times (FT) ve svém článku o rozporech uvnitř Evropské unie před zářijovým summitem v Bratislavě označil země visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko,… více

Mobilní web