ČNB zpřísňuje hypotéky. Zavádí patero „přikázání“ bankám

aktualizováno Česká národní banka doporučuje komerčním bankám, aby zpřísnily poskytování hypotečních úvěrů. Centrální banka to uvádí v dnes zveřejněné zprávě o finanční stabilitě. „ČNB připravila doporučení pro úvěrové instituce poskytující retailové úvěry zajištěné rezidenční nemovitostí,“ uvádí zpráva.

ilustrační foto
16.6.2015 11:20   |  

Cílem je podle banky zmírnit a vyloučit nadměrný růst úvěrů a finanční páky. Základním nástrojem má být limit na výši poskytnutého úvěru v závislosti na hodnotě nemovitosti, takzvané LTV

„Maximální poměr LTV je nastavován tak, aby odrážel možnou kolísavost cen nemovitostí a jejich případný pokles v průběhu recese či krize,“ píše zpráva. Celkový objem úvěrů, které přesahují 90 procent hodnoty zajištěné nemovitosti, bude propříště pro banky limitován, žádná nová hypotéka by neměla přesáhnout 100 procent hodnoty nemovitosti.


Více o celé zprávě: České banky jsou odolnější, ČNB přesto varuje před úvěry na bydlení


„Navíc je za nepřijatelnou praxi označeno obcházení výše uvedených omezení souběžným poskytováním nezajištěných spotřebitelských úvěrů souvisejících s danou rezidenční nemovitostí,“ uvádí ČNB. Celkem připravila centrální banka patero doporučení týkajících se hypoték.

ČNB dále bankám doporučuje přísněji hodnotit schopnost klientů splácet hypotéky. Banky by si měly podle regulátora své stanovit interní limity, a to především pro ukazatele poměru výše úvěru a příjmu žadatele. Centrální bankéři zároveň doporučují, aby splatnost hypoték nepřesahovala tři dekády.

„Maximální délka splatnosti úvěru by měla reflektovat životnost nemovitosti a předpokládanou zbývající dobu ekonomické aktivity klienta a zpravidla by neměla přesahovat 30 let,“ uvádí zpráva. Nezajištěné spotřebitelské úvěry sjednané „v balíku“ s hypotékou by pak měly mít splatnost maximálně osm let.

Rodělení zájemců

Centrální banka si vzala na paškál i refinancování. „Pokud finanční instituce refinancují úvěr zajištěný rezidenční nemovitostí a zároveň navyšují jeho zůstatkovou hodnotu jistiny, měly by postupovat stejně jako u poskytování úvěrů nových,“ pokračuje zpráva. Banky by rovněž měly odděleně evidovat zájemce o takzvané investiční hypotéky od zájemců o bydlení.

„Institucím se doporučuje sledovat pro účely řízení úvěrového rizika odlišné charakteristiky portfolia úvěrů zajištěných rezidenční nemovitostí k financování vlastního bydlení a ke koupi nemovitosti pro další pronájem a samostatně je monitorovat,“ píše zpráva.


Čtěte také:

Levné hypotéky nejsou českou výsadou. Britové si půjčují za 0,99 procenta

Nové byty začali kupovat i učitelé nebo prodavačky, tvrdí developer

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Nord Stream II připraví Slováky o miliardy z tranzitních poplatků

Nord Stream II připraví Slováky o miliardy z tranzitních poplatků

Slovensko vyčíslilo, že přijde o 700 milionů eur ročně (téměř 19 miliard korun) z poplatků za tranzit ruského plynu, pokud namísto přes Ukrajinu budou Němci a Rusové přepravovat… více

Komerční prezentace
Mobilní web