Co dělat, když vám dlužník dluhy nevrací

9.5.2011 8:49   |  

Soudní poplatky co nevidět podraží zhruba na dvojnásobek a věřitelé na poslední chvíli zaplavují soudy návrhy na vydání platebního rozkazu. Velké množství podání se však vrací pro formální nedostatky. Při vymáhání dluhu soudní cestou vůbec nezáleží na tom, zda vám dluží soukromá osoba, nebo firma, základní postup je pokaždé stejný.

1. Shromážděte veškeré dokumenty

Ideální je mít k dispozici smlouvu nebo směnku, jednoduše doklad o tom, že jste dlužníkovi peníze předali – výpis z účtu, příjmový doklad a podobně. Podnikatelé by si měli připravit smlouvu, podepsanou objednávku, vystavenou fakturu, případně u předaného zboží podepsaný dodací list.

2. Sami nebo s pomocí právního zástupce

Každý může podat žalobu k soudu sám, případně prostřednictvím právního zástupce. Jak je však uvedeno výše, každá žaloba musí splňovat určité formální náležitosti. Je tedy vhodné se předtím poradit s právníkem či advokátem, který má s vymáháním pohledávek zkušenosti.

3. Řádně vyplněný návrh

Podání návrhu na platební rozkaz elektronickou cestou je u nás čím dál oblíbenější. V takovém případě je však nutné, aby věřitel měl k dispozici takzvaný elektronický podpis. Výhodou tohoto způsobu podání jsou nižší soudní poplatky, které dosud činí pouhá dvě procenta z žalované částky, minimálně však 300 korun.

4. Obratem uhraďte soudní poplatek

Uhrazený soudní poplatek dostane věřitel po vyhraném sporu zpět. Jaká je výše soudních poplatků v současnosti a na kolik by měly tyto částky v polovině tohoto roku stoupnout, si můžete přečíst na internetých stránkách www.poradnaveritele.cz.

5. Čekáte na rozhodnutí soudu

Obvyklá doba od podání a uhrazení soudního poplatku k rozhodnutí soudu je přísně individuální. Záleží vždy na vytíženosti soudu, ke kterému jste návrh podali, běžně se lhůty pohybují zhruba od tří do sedmi měsíců. Tuto dobu nelze nijak urychlit, je nutné se proto obrnit trpělivostí a čekat.

Prodat, či neprodat

Na internetu existuje spousta návodů a doporučení, podle nichž je nejlepším řešením prodej pohledávky. Nepodléhejte panice a pečlivě zvažte, zda pohledávku prodat, či nikoliv. Bývá pravidlem, že nabídnutá suma je jen zlomkem původního dluhu. Pozor i na různé agentury zabývající se vymáháním dluhů – obvykle se jedná o vymáhání mimosoudní cestou. Tyto společnosti obvykle předem vyinkasují tučnou zálohu, a pak je již nic nenutí, aby splnily své závazky. Věřitel tak může přijít o peníze hned dvakrát.

Autor: Kamila Ondráčková, FinExpert.cz

Komentáře

Čtěte také

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Vláda včera schválila zvýšení platů učitelům, čímž splnila to, oč se snaží nejvíce – nahnat si před nadcházejícími volbami preference. K tomu jí můžeme všichni pogratulovat stejně… více

Mobilní web