Commerzbank prý v USA zaplatí miliardu dolarů, aby ukončila spor

Německý finanční ústav Commerzbank zaplatí více než miliardu dolarů (přes 22 miliard korun), aby ukončil vyšetřování ve Spojených státech. Druhá největší banka v Německu tam čelí podezření z porušování amerických ekonomických sankcí a zákonů proti praní špinavých peněz. Tvrdí to zdroje, na které se odvolává několik finančních médií. Jednání jsou podle nich už v závěrečné fázi, dohoda by mohla být oznámena v lednu.

ilustrační foto, pobočka Commerzbank
12.12.2014 13:20   |  

Commerzbank je v hledáčku americké centrální banky (Fed), ministerstva spravedlnosti, manhattanské prokuratury a finančního regulačního úřadu státu New York. Za transakce spojené s porušením amerického embarga vůči Íránu, Súdánu či Barmě prý bance hrozí pokuta 600 milionů dolarů. Zbylá část se týká dalších obvinění, například z porušení zákonů Spojených států proti praní špinavých peněz, tvrdí zdroje.

Strany se podle listu Financial Times již dohodly na výši pokuty. Nyní jednají o dalších požadavcích, které vznesl šéf oddělení finančních služeb státu New York Benjamin Lawsky. Ten prý chce, aby bankéři zapojení do sporných transakcí vrátili odměny a byli disciplinárně potrestáni.

Vyšetřování běží už od 2010

Commerzbank už v roce 2010 uvedla, že její dolarové transakce s vazbami na Írán se v USA staly předmětem vyšetřování. Neuvedla ale tehdy, jak vysoká pokuta by jí kvůli tomu mohla hrozit.

Největší francouzská banka BNP Paribas se letos v létě přiznala, že porušila obchodní sankce Spojených států zajišťováním finančních transakcí pro klienty ze Súdánu, Kuby a Íránu. Souhlasila pak, že za urovnání sporu kolem porušování sankcí zaplatí téměř devět miliard dolarů.


Čtěte také:

Commerzbank stáhla návrh na dražbu akcií TipGames

Commerzbank propouší až 6000 lidí

Švýcarská UBS by mohla odkoupit vlastní podíl v Commerzbank

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Němci chtějí zneužití tísňové linky trestat vězením

Němci chtějí zneužití tísňové linky trestat vězením

Bavorský ministr spravedlnosti Winfried Bausback (CSU) požaduje tvrdší sankce za úmyslné zneužití tísňového volání. Pokud se zjistí úmyslné blokování linky, hrozí viníkovi až tři… více

Mobilní web