Commerzbank se prý obejde bez další státní pomoci

Německá Commerzbank dnes oznámila, že našla způsob, jak si zajistit potřebné navýšení kapitálu bez další státní pomoci. Německá vláda už v bance vlastní čtvrtinový podíl, který získala výměnou za dřívější finanční injekci.

ilustrační foto
19.1.2012 13:21   |  

Německý list Der Spiegel minulý měsíc uvedl, že vláda nevylučuje zestátnění společnosti Commerzbank v případě, že by banka nebyla schopna sama získat nový kapitál potřebný ke splnění zpřísněných požadavků na kapitálovou přiměřenost evropského bankovního sektoru.

Evropský bankovní úřad (EBA) dospěl k závěru, že Commerzbank potřebuje navýšit kapitál o 5,3 miliardy eur (134,5 miliardy korun), aby se dokázala vypořádat s možnými ztrátami souvisejícími s dluhovou krizí v eurozóně. Banka dnes uvedla, že vytvoří dodatečný kapitál 6,3 miliardy eur ze svých zisků a pomocí snížení rizikových investic. Akcie podniku po zveřejní zprávy posílily o 11 procent, napsala agentura AP.


Čtěte také: Nad Commerzbank v Německu visí hrozba zestátnění


Úřad EBA v prosinci uvedl, že pokud se budou chtít evropské banky úspěšně vypořádat s dopady prohlubující se dluhové krize v eurozóně, budou muset navýšit svůj kapitál celkově o téměř 115 miliard eur.

Evropské banky mají miliardy eur v rizikových vládních obligacích. Spolu s prohlubováním dluhové krize v regionu se zvyšují i obavy investorů, zda se banky dokážou vyrovnat s případnými ztrátami z těchto obligací. Navýšení kapitálu bank má obnovit důvěru v bankovní sektor.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Stát půjčí OKD 700 milionů korun. Žádná půjčka, ale dar, kritizuje opozice

Stát půjčí OKD 700 milionů korun. Žádná půjčka, ale dar, kritizuje opozice Fotogalerie

Stát půjčí těžební společnosti OKD, která je v úpadku, 700 milionů korun. Na středečním jednání o tom rozhodla vláda. Peníze půjčí státní podnik Prisko, který spadá pod… více

Mobilní web