Credit Suisse obchází prodeje nakrátko

Druhá největší švýcarská banka Credit Suisse nabízí svým velkým klientům (především z řad hedgeových fondů) produkty, které jim dovolí profitovat z případných sázek proti evropským akciovým indexům, jež obsahují i akcie, které Evropská unie zakázala takzvaně prodávat nakrátko.

Credit Suisse
13.1.2012 7:07   |  

Banka vytvořila pět košů akcií, na jejichž pokles lze sázet a které jsou koncipovány tak, aby úzce kopírovaly vývoj hlavních evropských akciových indexů. Zakázané akcie – především finančních institucí – jsou nahrazeny jinými aktivy, které se chovají stejně jako akcie, na jejichž pokles EU zakázala spekulovat. Jako první o diskutabilních produktech Credit Suisse informoval deník Financial Times.

Nabídkové dokumenty z konce loňského roku uvádějí, že akciové koše kopírují vývoj skutečných indexů s minimální odchylkou a vyzdvihují skutečnost, že zakázané akcie nejsou obsaženy ve zmíněných koších. Další tři přední společnosti poskytující brokerský servis hedgeovým fondům – Goldman Sachs, Morgan Stanley a JP Morgan – se nechaly slyšet, že postup Credit Suisse je příliš „na hraně“ a jde o natolik citlivou věc, že se v ní odmítly angažovat.


Čtěte také: Americké úřady vyšetřují kvůli daňovým únikům banku Credit Suisse


Zákazy takzvaných obchodů nakrátko s cennými papíry finančních společností zavedly Francie, Itálie, Belgie a Španělsko. Výjimkou je případ hedgingu, když obchodník zároveň vlastní akcie ve stejném množství a chce se pouze zajistit proti případným ztrátám v případě poklesu jejich hodnoty.

Prodeje nakrátko neboli „shortování“, tedy obchod, kdy si investor vypůjčí akcie a prodá je v naději, že je později koupí zpět za nižší cenu, vrátí je majiteli a vydělá na rozdílu prodejní a nákupní ceny, byly řadou politiků obviňovány ze zvyšování rozkolísanosti finančních trhů během krize eurozóny. Zákaz „shortování“ se týká také akciových derivátů, které mají stejný efekt jako tradiční prodej nakrátko.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web