Credit Suisse prodala balík realitních úvěrů

11.1.2011 7:50   |  

Švýcarská banka Credit Suisse prodala dvoumiliardový balík problematických úvěrů se šedesátiprocentní slevou. Prodej nemovitostního portfolia v hodnotě 2,1 miliardy eur investičnímu fondu rizikového kapitálu Apollo Management oznámila banka koncem roku. Realitní magazín Property EU teď přinesl informaci, že kupující zaplatil za balík méně než 900 milionů eur. Transakce je tak jedním z největších odprodejů pod cenou.

Součástí obchodu byly půjčky na druhořadé evropské nemovitosti, hlavně na bytové domy v někdejším východním Německu a na hotely v Dánsku, Švédsku a ve Francii. Credit Suisse byla také největším věřitelem zkrachovalé společnosti Level One, jež vlastnila téměř 30 tisíc bytů ve třech desítkách německých měst.

Nynějším výprodejem udělala Credit Suisse téměř poslední krok v redukci množství komerčních realitních úvěrů, které nashromáždila v letech 2004 až 2007. Zatímco tehdy jejich objem přesahoval 30 miliard dolarů, po vypuknutí finanční krize jich banka postupně rozprodala přes 90 procent.

Credit Suisse nechce poslední prodej komentovat. Podle médií se dohodla s Apollem na financování části dluhu a drží i malý podíl ve společném podniku.

Podle analytiků tato transakce povzbudí další evropské banky, aby se odhodlaly k razantnímu řešení problematických realitních úvěrů. „Začínají být pod silnějším tlakem a nemohou dále předstírat, že je vše o. k.,“ citoval deník Wall Street Journal nejmenovaného analytika.

Očekávané výprodeje v realitách dlouho nepřicházely kvůli rozdílným cenovým požadavkům obou stran. Banky nyní tvrdí, že známky oživení trhu a velký hlad fondů rizikového kapitálu jim umožní lépe se zbavit problematických případů. Investoři na druhé straně slibně hodnotí kroky bankéřů „Začínají se objevovat nabídky za mnohem reálnější ceny. Banky povolují špunty,“ uvedl manažer společnosti Colony Capital Paul Fuhrman.

V Evropě přibývá nucených prodejů

Mezinárodní organizace RICS, sdružující profesionály realitního trhu, předpovídá, že banky letos přestanou otálet a spustí výprodeje problematických projektů, jejichž majitelé nemají na splácení úvěrů. Ve druhé polovině roku 2010 už rostly podle RICS nucené prodeje nemovitostí hlavně v Portugalsku, Španělsku, Irsku i v Německu.

Autor: Denisa Novotná

Komentáře

Čtěte také

Travel Service nabídne v letadlech Wi-Fi, podpoří tak evropský trend

Travel Service nabídne v letadlech Wi-Fi, podpoří tak evropský trend E15 exkluzivně

Největší český letecký dopravce Travel Service ze skupiny Unimex podnikatelů Šimáněho a Šmejkala nabídne od roku 2018 na palubě letadel zábavní portály, následovat by mělo také… více

Mobilní web