Creditas hodlá vábit klienty na tučné úročení, marže z úvěrů jí v posledních letech podstatně klesly | E15.cz

Creditas hodlá vábit klienty na tučné úročení, marže z úvěrů jí v posledních letech podstatně klesly

Creditas hodlá vábit klienty na tučné úročení, marže z úvěrů jí v posledních letech podstatně klesly
pobočka Creditas
• 
ZDROJ: Google Streetview

Jaroslav Bukovský

Až 2,5 procenta ročního úroku hodlá perspektivně střadatelům na termínových kontech nabídnout jedna z mála kampeliček s bankovní licencí na českém trhu Creditas. Některé ze sazeb hodlá záložna, která se na banku formálně přemění od Nového roku, klientům do budoucna i garantovat.

Vydělat na relativně vysoký úrok placený klientům hodlá rozmachem úvěrového byznysu pro firmy i investicemi na finančních trzích, a to především do firemních dluhopisů obchodovaných na evropských burzách.

„Zhodnotit peníze tak, aby to bylo bezpečné a s dostatečně nízkou mírou rizika, je už dneska poměrně obtížný proces. Na druhou stranu zájem firem o naše úvěry je momentálně větší, než jsme schopni zvládnout,“ uvedl šéf záložny Creditas Vladimír Hořejší. Právě úvěrový byznys se přesto Creditasu loni smrskl.

Hubáčkova kampelička Creditas dostala od ČNB bankovní licenci, zaměří se na maloobchod a firmy

Úrokové příjmy z poskytnutých půjček se totiž záložně oproti roku 2014 snížily o 13 procent. „Objem poskytnutých úvěrů mimo jiné i v souvislosti s chystanou přeměnou na banku loni mírně klesl. Zároveň se u nás projevil i trend klesajících marží,“ pokračuje Hořejší.

Zatímco tak záložna v roce 2012 půjčovala firmám za průměrný roční úrok 8 až 8,5 procenta, nyní je to podle něho mezi 6 až 7 procenty. „Domníváme se, že marže v současnosti dosáhly svého minima,“ doplnil. Vedle půjček primárně malým a středním podnikům se banka hodlá zaměřit i na úrokové a měnové zajištění firemního podnikání či na platební styk v cizích měnách.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!