Creditreform: V květnu přibylo 93 procent insolvenčních návrhů

1.6.2010 17:39   |  

V letošním květnu bylo v ČR podáno 1338 insolvenčních návrhů, což je o 93 procent více než ve stejném období před rokem. Dynamika jejich růstu se však letos snižuje. Na historických maximech se ale stále drží počty insolvenčních návrhů fyzických osob. Dnes o tom informovala společnost Creditreform.

Počet insolvenčních návrhů na právnické osoby a podnikatele kulminoval v březnu, od té doby mírně klesají. Zhruba polovina insolvenčních návrhů u právnických osob končí prohlášením úpadku. Řešení úpadku je možné dvěma způsoby, buď konkurzem a nebo reorganizací. Konkurz je způsob řešení úpadku spočívající v tom, že na základě rozhodnutí o prohlášení konkurzu jsou zjištěné pohledávky věřitelů poměrně uspokojeny. V květnu 2010 jich bylo prohlášeno 132. Mezi největší firmy, na které byl v květnu prohlášen konkurz, patří firmy Trailer, Oděvní podnik a Karel Dvořák. Oděvní podnik se snažil řešit svůj úpadek reorganizací. Protože se ani vedení ani nikomu z věřitelů nepodařilo sestavit reorganizační plán, prohlásil soud na společnost konkurz. Reorganizaci jako řešení problémů firmy navrhovali také věřitelé a vlastníci firmy Lenoxa, dodavatele tepla na Liberecku. Soud však koncem května rozhodl o prohlášení konkurzu. Na 894 insolvenčních návrhů u fyzických osob v květnu představuje jen sedmiprocentní nárůst proti dubnu. Přesto jde opět o druhé historické maximum. Teprve v letošním roce se naplno projevují důsledky ekonomické krize, kdy zadlužené fyzické osoby nemohou dostát svým závazkům, uvedla firma Creditreform.

Tuto situaci je možné od roku 2008, kdy vstoupil v platnost insolvenční zákon, řešit oddlužením. To se děje buď formou zpeněžení majetku dlužníka, nebo plněním splátkového kalendáře, kdy dlužník musí během pěti let splatit věřitelům alespoň 30 procent dluhu. Pokud dlužník není schopen řešit úpadek oddlužením, je prohlašován konkurz. V květnu požádalo o oddlužení celkem 703 osob, ve 455 případech bylo povoleno.

Minimálně do pololetí 2010 Creditreform očekává další i když pozvolnější růst insolvenčních návrhů. U firem bude prý přetrvávat menší dynamika růstu insolvenčních návrhů proti letem 2009 a 2008. U osobních bankrotů budou pokračovat stejné tendence, tedy nárůst, který bude převyšovat hodnoty firemních bankrotů, odhadla Creditreform, která sleduje insolvenční rejstřík permanentně a své pravidelné analýzy o vývoji insolvencí v Česku i zahraničí zveřejňuje již několik let.

„Pokud bude pokračovat pozitivní vývoj ekonomiky, očekávám, že trend u firemních insolvencí se bude zejména v druhé polovině roku dále obracet k lepšímu,“ souhlasil specialista na finanční právo z advokátní kanceláře Ambruz & Dark Jiří Markvart. V případě firem končí prohlášením úpadku zhruba polovina návrhů a bohužel naprosto převažuje řešení formou konkurzu, zatímco reorganizace je stále využívána minimálně. Nejčastějšími důvody úpadku u firem jsou vedle sníženého odbytu velká zatížení fixními platbami a v důsledku toho nedostatek hotovosti, dodal.

Creditreform je mezinárodní skupinou poskytující svým zákazníkům hospodářské a kreditní informace, poskytuje služby inkasa pohledávek a také další služby v oblasti řízení rizik. Je přímo zastoupen v 23 evropských zemích a v Číně, celosvětově má 180 poboček a zaměstnává 4500 pracovníků.


Čtěte také: Insolvenční šikana: počty postižených firem rostou

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Nezaměstnanost mladých lidí začala po zlepšení v minulých třech letech ve světě opět stoupat. Počet nezaměstnaných mezi 15 až 24 lety by letos navíc mohl globálně vzrůst o půl… více

Mobilní web