České spořitelně, stejně jako dalším bankám, stoupl objem nových hypoték

1.2.2011 14:19   |  

České spořitelně, největší tuzemské bance podle počtu klientů, loni objem nových hypoték pro občany vzrostl meziročně o osm procent. Poskytla přes 11 tisíc nových hypotečních úvěrů za 16 miliard korun, informovala o tom dnes banka. Nové obchody loni stouply i dalším hypotečním bankám. Celkově finanční ústavy loni poskytly občanům téměř 51 tisíc hypoték za 84,8 miliardy korun, což byl nárůst o 15 procent.

Z dalších bank Raiffeisenbank zvýšila loni objem nově poskytnutých hypoték meziročně o 40 procent na 13,95 miliardy korun. UniCredit Bank loni stoupl objem nově poskytnutých hypoték meziročně také o 40 procent, a to na šest miliard korun. GE Money Bank podle Hany Miencilové z tiskového oddělení zvýšila objem nově poskytnutých hypoték o devět procent. Přesné číslo banka nesdělila.

Naopak Hypoteční bance, která je jedničkou na tuzemském trhu, loni objem nových hypoték klesl. Poskytla více než 16.000 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 27 miliard korun, v roce 2009 to přitom bylo přes 28 miliard korun.

Banky se shodují, že hypotečnímu trhu pomohl především závěr roku. „Dynamika růstu hypotečního trhu v uplynulém roce je patrná zejména v posledních měsících,“ uvedla například ředitelka odboru úvěry na bydlení a podnikání České spořitelny Veronika Jančová.

Za oživením hypotečního trhu přitom stojí podle manažera hypotečních úvěrů GE Money Bank Michala Tučka zejména nižší ceny nemovitostí a optimističtější nálada veřejnosti, co se týká budoucího ekonomického vývoje. „Podobný vývoj očekáváme i v letošním roce,“ uvedl.

Podle údajů Fincetrum Hypoindexu rovněž oživení hypotečního trhu nahrávalo snižování úrokových sazeb u hypoték. Podle dnešních Hospodářských novin ale po dvou letech zlevňování hypotečních úvěrů zvýšilo sazby během ledna pět bank. Raiffeisenbank a Komerční banka u tříletých fixací zvýšila úrok ze 3,19 na 4,19 procenta a u pětiletých ze 3,95 rovněž na 4,19 procenta. Sazby zvyšovaly i LBBW, UniCredit Bank a naposledy Hypoteční banka, uvedl deník.

Naopak od února se rozhodla úrokové sazby u hypoték snížit Wüstenrot hypoteční banka. U hypoték na bydlení snížila nejvíce sazby s kratší dobou fixace, a to o 0,3 procentního bodu. Hypotéku Wüstenrot tak lze získat již se sazbou 3,69 procenta ročně.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web