České spořitelně, stejně jako dalším bankám, stoupl objem nových hypoték

1.2.2011 14:19   |  

České spořitelně, největší tuzemské bance podle počtu klientů, loni objem nových hypoték pro občany vzrostl meziročně o osm procent. Poskytla přes 11 tisíc nových hypotečních úvěrů za 16 miliard korun, informovala o tom dnes banka. Nové obchody loni stouply i dalším hypotečním bankám. Celkově finanční ústavy loni poskytly občanům téměř 51 tisíc hypoték za 84,8 miliardy korun, což byl nárůst o 15 procent.

Z dalších bank Raiffeisenbank zvýšila loni objem nově poskytnutých hypoték meziročně o 40 procent na 13,95 miliardy korun. UniCredit Bank loni stoupl objem nově poskytnutých hypoték meziročně také o 40 procent, a to na šest miliard korun. GE Money Bank podle Hany Miencilové z tiskového oddělení zvýšila objem nově poskytnutých hypoték o devět procent. Přesné číslo banka nesdělila.

Naopak Hypoteční bance, která je jedničkou na tuzemském trhu, loni objem nových hypoték klesl. Poskytla více než 16.000 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 27 miliard korun, v roce 2009 to přitom bylo přes 28 miliard korun.

Banky se shodují, že hypotečnímu trhu pomohl především závěr roku. „Dynamika růstu hypotečního trhu v uplynulém roce je patrná zejména v posledních měsících,“ uvedla například ředitelka odboru úvěry na bydlení a podnikání České spořitelny Veronika Jančová.

Za oživením hypotečního trhu přitom stojí podle manažera hypotečních úvěrů GE Money Bank Michala Tučka zejména nižší ceny nemovitostí a optimističtější nálada veřejnosti, co se týká budoucího ekonomického vývoje. „Podobný vývoj očekáváme i v letošním roce,“ uvedl.

Podle údajů Fincetrum Hypoindexu rovněž oživení hypotečního trhu nahrávalo snižování úrokových sazeb u hypoték. Podle dnešních Hospodářských novin ale po dvou letech zlevňování hypotečních úvěrů zvýšilo sazby během ledna pět bank. Raiffeisenbank a Komerční banka u tříletých fixací zvýšila úrok ze 3,19 na 4,19 procenta a u pětiletých ze 3,95 rovněž na 4,19 procenta. Sazby zvyšovaly i LBBW, UniCredit Bank a naposledy Hypoteční banka, uvedl deník.

Naopak od února se rozhodla úrokové sazby u hypoték snížit Wüstenrot hypoteční banka. U hypoték na bydlení snížila nejvíce sazby s kratší dobou fixace, a to o 0,3 procentního bodu. Hypotéku Wüstenrot tak lze získat již se sazbou 3,69 procenta ročně.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web