ČSOB koupila Patrii za více než miliardu. Skupině vydělává poradenství

E15 exkluzivně ČSOB zaplatila za koupi finanční skupiny Patria své belgické matce KBC 1,18 miliardy korun. Cena odpovídající dvacetinásobku loňského provozního zisku vytvořeného členskými firmami byla podle ČSOB stanovena na základě nezávislého znaleckého posudku.

ČSOB
4.9.2015 6:26   |  

Součástí transakce, která bez uveřejnění ceny proběhla začátkem letošního roku, je brokerský byznys Patrie, poradenství firmám a stejnojmenný finanční server.

Patrii loni nejvíc vydělalo poradenství

Finanční skupina Patria vydělala v loňském roce 58 milionů korun. Nejvýnosnější částí skupiny byla divize zaměřená na poradenství firmám v oblasti fúzí a akvizic. Naopak jedno z nejslabších let od počátku krize zažila divize obchodů s cennými papíry.

Poradenská Patria Corporate loni vygenerovala přes 33 milionů korun, rok předtím přitom přes 12 milionů prodělala. Naopak burzovní Patria Finance zažila s 25 vydělanými miliony druhé nejtěžší období od roku 2008. Nejlepším rokem obchodní divize byl 2011, tehdy Patria Finance vydělala přes 75 milionů korun.

Nejméně ziskovou částí skupiny byla se zhruba čtvrtmiliónovým loňským provozním ziskem Patria Online

Důvodem slabších výsledků byl klesající objem obchodů, celkový počet objednávek zrealizovaných prostřednictvím makléřů i online obchodní platformy pro drobné klienty podle výroční zprávy firmy meziročně klesl o tři procenta.

„V úvahu je nutno vzít, že průměrný denní objem obchodů na pražské burze loni klesl o 16 procent, námi zaznamenaný výsledek je tak lepší než celkový vývoj trhu,“ uvádí nicméně výroční zpráva Patria Finance za loňský rok.

Nejméně ziskovou částí skupiny byla se zhruba čtvrtmiliónovým loňským provozním ziskem Patria Online. Koncem loňského roku se právě pod její hlavičkou spojily jednotlivé části finanční skupiny Patria, která byla do té doby pouze provozovatelem stejnojmenného zpravodajského serveru. Sto procent v této firmě pak od mateřské KBC koupila domácí banka ČSOB.


Čtěte také:

ČSOB koupí od mateřské KBC server Patria Online

ČSOB šetří a propouští manažery

Bankou roku se poprvé stala ČSOB, pomohla jí stagnace konkurentů

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

USA v kosmickém výzkumu nedoženeme, přiznala Moskva. Pak výrok vzala zpět

USA v kosmickém výzkumu nedoženeme, přiznala Moskva. Pak výrok vzala zpět Fotogalerie

Překvapivě chmurné vyhlídky ruské kosmonautiky na schůzi ministerstva průmyslu v Moskvě prezentoval vicepremiér Dmitrij Rogozin, který ve vládě odpovídá za vesmírný program. I… více

Komerční prezentace
Mobilní web