ČSOB má v dluhopisech problémových států téměř 15 miliard

12.5.2010 14:46   |  

Největší tuzemská banka ČSOB má v dluhopisech států jižní Evropy, které mají problém s vysokým zadlužením, celkem 14,5 miliardy korun. Z toho 7,91 miliardy korun připadá na Řecko, 5,94 na Itálii a zbytek na Španělsko.

ČSOB uvedla, že všechny dluhopisy lze zastavit u Evropské centrální banky. Možnost zástavy těchto problematických dluhopisů je součástí opatření megagarancí EU a MMF v objemu 750 miliard eur, které instituce schválili na začátku tohoto týdne.

Celkový objem expozice českých bank v Řecku je podle údajů ČNB a výpočtu E15 celkem 20,5 miliardy korun. Vedle ČSOB má v řeckých dluhopisech největší podíl Komerční banka, která přiznává objem osm miliard korun. Česká spořitelna řecké státní dluhopisy nemá, přes miliardu ovšem drží v obligacích řeckých bank.

ČSOB dnes oznámila, že v letošním prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o 26 procent na 3,88 miliardy korun. Udržitelný zisk, který je očištěný o mimořádné vlivy, stoupl o devět procent na 3,615 miliardy. Objem poskytnutých úvěrů se meziročně propadl o tři procenta. Vklady do ČSOB se meziročně mírně zvýšily o tři procenta a zůstaly na stejné úrovni jako ve čtvrtém čtvrtletí 2009.

„Výsledky ČSOB jsou velmi solidní a potvrzují dobré výsledky jiných bank působících v tuzemsku. Hlavní trendy jsou velmi podobné těm, které minulý týden reportovala Komerční banka, tedy meziroční růst provozních výnosů, relativně nízké provozní náklady a stabilizované náklady rizika,“ komentoval výsledky analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Pokles objemu poskytnutých úvěrů i objemu depozit podle něj banka dokázala kompenzovat stále velmi solidní úrokovou marží.

Mateřská banka ČSOB, belgická KBC, za první čtvrtletí 2010 vydělala 543 milionů eur (13,9 miliardy korun), což je meziroční nárůst o 17 procent. Podle expertů je výsledek lepší, než se všeobecně čekalo. Podle generálního ředitele peněžního domu Jana Vanhevela se bance podařilo výrazně snížit hodnotu opravných položek ke špatným úvěrům.


Čtěte také: ČSOB Pojišťovna je na prodej

Autor: Tereza Zavadilová, Pavel Daniel

Komentáře

Čtěte také

Snowden vyvinul antišpionážní pouzdro pro chytré mobily

Snowden vyvinul antišpionážní pouzdro pro chytré mobily

Letový režim je neúčinný a před špionážními praktikami úřadů vás neochrání, tvrdí americký whistleblower a bojovník proti „vládní špionáži“ Edward Snowden. Řešení obav před tím,… více

Mobilní web