ČSOB se v pololetí dařilo nejlépe z velké bankovní trojky

ČSOB se v první polovině roku dařilo více než konkurenci. Banka vydělala meziročně o pět procent více, čistý zisk dosáhl 7,2 miliardy korun. Důvodem jsou mimo jiné růst obchodních objemů a nižší ztráty ze znehodnocení úvěrů a pohledávek.

ČSOB
7.8.2014 15:03   |  

„Pokračujeme ve vývoji produktů a služeb s cílem uspokojit potřeby našich zákazníků. To nám pomohlo udržet nárůst obchodních objemů v klíčových oblastech. Vedle toho jsme udrželi kvalitu úvěrového portfolia a dále snížili ztráty ze znehodnocení. Ty spolu se stabilními provozními náklady a vyššími obchodními objemy pozitivně přispěly k nárůstu čistého zisku,“ uvedl generální ředitel banky John Hollows.

Největší rivalové z takzvané velké bankovní trojky na ČSOB nestačili. České spořitelně v pololetí klesl čistý zisk o 4,6 procenta na 7,78 miliardy korun, Komerční bance stoupl o 1,2 procenta na 6,4 miliardy korun.

Objem úvěrů ČSOB stoupl meziročně o osm procent na 456 miliard korun zejména díky hypotékám, korporátním úvěrům a leasingu. Objem vkladů vzrostl rovněž o osm procent na 583 miliard korun. Největší růst, o devět procent, vykázaly běžné účty, rostly i spořicí účty. Termínované účty naopak klesly o 15 procent.

Provozní výnosy klesly meziročně o procento na 15,7 miliardy korun, když nižší výnosy z finančních operací překonaly pozitivní vývoj čistého úrokového výnosu a čistého výnosu z poplatků a provizí. Čistý úrokový výnos vzrostl meziročně o dvě procenta, čistý výnos z poplatků a provizí o šest procent.

Provozní náklady zůstaly meziročně stejné na 7,4 miliardy korun. Všeobecné správní náklady klesly o procento zejména díky úsporám v poštovném, profesionálních poplatcích a marketingu, zatímco IT náklady byly meziročně vyšší. Personální náklady meziročně vzrostly o dvě procenta.

KBC z propadu zisku viní Budapešť

ČSOB patří do mezinárodní bankovní a pojišťovací skupiny KBC. Její zisk ve druhém čtvrtletí klesl téměř o dvě pětiny na 317 milionů eur (8,8 miliardy korun).

KBC upozornila, že její čtvrtletní výsledky negativně ovlivnil nový maďarský zákon, podle kterého budou banky muset odškodnit klienty za sporné praktiky u devizových půjček. Firma si kvůli této legislativě vytvořila rezervu 231 milionů eur.


Čtěte také:

ČNB posiluje dohled, bojí se odlivu kapitálu z českých bank

Církev poslala stamiliony do investičního fondu ČSOB

Vídeň bankám: Z východní Evropy neodcházejte

Autor: čtk, bru

Komentáře

Čtěte také

Další rána ruskému rozpočtu? Kremlu začíná vadit příliš silný rubl

Další rána ruskému rozpočtu? Kremlu začíná vadit příliš silný rubl

Ruská měna od začátku roku posílila vůči dolaru o 15 procent a Moskvě kvůli tomu přibývají starosti. Podle ekonomického poradce prezidenta Vladimira Putina tento vývoj může snížit… více

Mobilní web