ČSOB uvedla první havarijní pojištění pro letce s drony

E15 exkluzivně Amatérští fotografové, dokumentaristé, ostraha, filmaři - létání s drony se již nevztahuje výhradně na vojenské piloty v boji s terorismem. Málokterého z civilních letců však napadne, že ke komerčnímu využití dronů musí mít povolení od Úřadu pro civilní letectví (ÚCL) a krom toho vlastnit také „klasické“ povinné ručení, stejně jako majitelé automobilu. Nepříliš tradiční pojištění dronů v Česku nyní dozrálo dalšího vývojového stupně – na trhu se objevilo havarijní pojištění.

 Dron od DHL
22.3.2015 15:22   |  

Strůjcem nového havarijního pojištění pro drony je ČSOB Pojišťovna, která argumentuje tím, že létání s drony je dynamicky se rozvíjejícím odvětvím. Podle statistik ještě před dvěma až třemi lety pracovalo v Česku jen několik kusů těchto létajících pomocníků, dnes už jich je registrováno v evidenci ÚCL téměř sedmdesát. A pojišťovna vycítila díru na trhu.

„Trh dosud nabízí pouze pojištění odpovědnosti z provozu. My chceme tuto nabídku doplnit o havarijní pojištění, což otevře cestu nejen k snadnějšímu financování dronů prostřednictvím leasingových společností, které tím budou mít ošetřenou svoji investici, ale i k dalšímu rozvoji v této oblasti,“ uvedl Pavel Kaplan, produktový manažer ČSOB Pojišťovny.

Podnikání s dronem
K této činnosti je totiž potřeba speciální licence, takzvané Povolení k provozování leteckých prací, s nímž je nutné mít pojištěnou odpovědnost za škody způsobené provozem dronu. Pokud oprávnění a pojištění uživatelé nemají, říkají si nejen o tučnou pokutu, ale také o předem prohraný spor o odškodné za újmu na zdraví či škodu na majetku.

„Havarijko“ se podle pojišťovny vztahuje i na jejich vybavení – čidla, fotoaparáty, kamery – a kryje veškeré nahodilé události během letu, ale také proti krádeži či živelným událostem v okamžiku, kdy dron „odpočívá“ doma v garáži či je přepravován na místo výkonu. Roční havarijní pojistka podle pojišťovny vyjde zhruba na devět tisíc korun, při individuálním stanovení ceny se však bere kromě vzletové hmotnosti v úvahu také ona mimořádná výbava.

Pojištění dronů v Česku
Allianz – drony pojišťuje od roku 2012

ČSOB – nabízí povinné ručení a nyní uvedla i havarijní pojištění

Kooperativa – drony pojišťuje pouze výjimečně a v individuálních případech

Česká pojišťovna – drony nepojišťuje

Čtěte také:

Českým záchranářům bude pomáhat dron s nočním viděním

Amazon může začít s testováním dronu: získal povolení v USA

Paramedik budoucnosti: Dron s defibriátorem

 Marek Schwarzmann Autor: Marek Schwarzmann redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Ministr financí Andrej Babiš chce, aby celníci mohli vyšetřovat daňové trestné činy. To dnes může jen policie. Dále by se měla Celní správě rozšířit pravomoc na prověřování… více

Mobilní web