ČSOB uvedla, že vyhrála spor s General Factoring o 40 miliard korun

30.7.2010 16:50   |  

Mezinárodní arbitrážní tribunál v Paříži zamítl žalobu slovenské společnosti General Factoring, která požadovala po Československé obchodní bance 40 miliard korun v souvislosti s převzetím bývalé IPB. ČTK to oznámila ČSOB s tím, že rozhodnutí nabylo dnes právní moci a nelze se proti němu odvolat. Vyjádření společnosti General Factoring se nepodařilo získat.

Žalobu na ČSOB podala v roce 2002 IP banka, dřívější IPB, a domáhala se v ní 40 miliard korun. Takovou hodnotu údajně měla mít IPB při prodeji do rukou ČSOB. IP banka zároveň zpochybňovala celou smlouvu o prodeji IPB.

Poté, co byl na majetek IP banky prohlášen konkurz, koupila údajnou pohledávku slovenská firma General Factoring za 104 milionů korun. „Nynější rozhodnutí všechny výše zmíněné nároky zamítlo,“ řekl ČTK ředitel vztahů k investorům ČSOB Ondřej Vychodil.

ČSOB již v minulosti tvrdila, že nároky uplatňované společností General Factoring jsou nedůvodné. „Arbitrážní nález mimo jiné potvrzuje, že IPB měla v okamžiku převzetí ze strany ČSOB vysoce zápornou hodnotu, že smlouva o prodeji podniku je platnou smlouvou, která netrpí žádnými nedostatky, a že tvrzení žalobce o způsobené škodě je zcela neopodstatněné,“ uvedla ČSOB.

Společnost General Factoring sídlící v Bratislavě se zabývá správou pohledávek, zaměřuje se na pohledávky bankovního charakteru. Pro vybrané banky a stavební spořitelny vykonává dobrovolné dražby. Společnost byla založena v roce 2002 a její základní kapitál činí 1,03 milionu eur (přes 25 milionů Kč).

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Steinmeier: Musíme přestat s Ruskem soutěžit ve zbrojení, OBSE navrhnu jak

Steinmeier: Musíme přestat s Ruskem soutěžit ve zbrojení, OBSE navrhnu jak

Bezpečnost v Evropě je ohrožena, pokud Rusko a Západ nevyjednají nová opatření na kontrolu zbrojení. Prohlásil to německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, který chce o… více

Mobilní web