ČSOB zve poprvé exportní banku do klubového dealu

21.12.2010 8:27   |  

Dříve se mluvilo o velké vzájemné rivalitě, dnes spolupráce komerčních bank se státní Českou exportní bankou (ČEB) naopak posiluje. ČSOB totiž pozvala ČEB do klubu bank, které poskytují úvěr v případě dodávek brněnské společnosti UNIS pro největší běloruskou rafinerii Naftan. Úvěr činí dvě miliardy korun.

„Je to první případ, kdy do klubového exportního financování pozvala komerční banka Českou exportní banku. Jde tedy o příklad perfektní spolupráce soukromých bank se státem vlastněnou ČEB. Tento model má do budoucna velký potenciál a jak ČEB, tak komerční banky mají velký zájem ho rozvíjet,“ uvedla Dagmar Dvořáková, ředitelka útvaru exportní a strukturované financování ČSOB. Dalšími účastníky klubu jsou UniCredit a KBC, jež je mateřskou bankou ČSOB.

Michal Bakajsa, který byl pověřen řízením ČEB, upozorňuje, že jeho banka již komerční banky k účasti na podobných exportních úvěrech zve. Nyní se ukázalo, že je to možné i opačně. „Vždy je dobře, když banka podobné transakce nefinancuje sama, protože risk manažeři mají důkaz, že jejich analýza je potvrzena druhou bankou,“ řekl Bakajsa. „Zapojení ČEB zase přispívá k tomu, že se k místním administrativám – ať už jde o regionální, nebo federální vlády, dostaneme snáze než komerční banky,“ dodává úřadující šéf ČEB. Účast státního bankéře podle něj v řadě zemí stále otevírá dveře.

Úvěr bude poskytnut Naftanu právě na financování technologických dodávek společnosti UNIS pro rekonstrukci jednotky atmosférické destilace ropy včetně služeb souvisejících s výstavbou a uvedením do provozu. „Projekční práce už běží tři roky, rekonstrukce má být dokončena v příštím roce,“ upřesnil pro deník E15 generální ředitel UNIS Jiří Kovář. Rekonstruovaná jednotka bude zpracovávat šest milionů tun ropy a 1,2 milionu tun surového benzinu za rok.

Bělorusko je pro UNIS významným trhem, právě pro tamní Naftan brněnská firma společně se zahraničními subdodavateli realizovala svůj vůbec první projekt dodávky většího investičního celku. Šlo o výstavbu hydrokrakového komplexu, který byl předán zákazníkovi v roce 2004. „V Bělorusku máme společný podnik, zastoupení i dceřinou firmu,“ upřesnil Kovář. UNIS se zaměřuje převážně právě na realizaci větších investičních celků v energetice, petrochemickém a chemickém průmyslu.

Autor: Jan Žižka

Komentáře

Čtěte také

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Do Česka minulý týden přijela skupina osmi uprchlíků, které země musí přijmout z Řecka či Itálie na základě přerozdělovacích kvót schválených EU. Skupina běženců prošla… více

Mobilní web