ČSOB zvýšila čistý zisk o 12 procent na více než 10 miliard

10.11.2010 14:55   |  

Československá obchodní banka (ČSOB), největší bankovní skupina v tuzemsku podle objemu aktiv, zvýšila za tři čtvrtletí meziročně čistý zisk o 12 procent na 10,25 miliardy korun. Udržitelný zisk, který je očištěný o mimořádné vlivy, stoupl o 16 procent na 9,8 miliardy korun.

Z hlavních konkurentů na tuzemském bankovním trhu zvýšila čistý zisk i Komerční banka - o 18 procent na 9,96 miliardy korun. Naopak České spořitelně za tři čtvrtletí meziročně klesl konsolidovaný čistý zisk o 11,5 procenta na 8,54 miliardy korun.

Celková aktiva ČSOB od počátku ke konci září stoupla o šest procent na více než 908 miliard korun. Klientské vklady skupiny stouply meziročně o pět procent na 461 miliard korun. Celkový objem úvěrů naopak ke konci září klesl o tři procenta 404 miliard korun.

Úvěry na bydlení vzrostly meziročně o devět procent, z toho hypotéky rostly osmiprocentním tempem na 141,4 miliardy korun a úvěry ze stavebního spoření 12procentním tempem na 70,5 miliardy. „Vyšší prodeje hypoték ve druhém a třetím čtvrtletí v porovnání s předchozími čtvrtletími odrážejí obnovující se poptávku na trhu s bydlením,“ uvedla banka.

Úvěry malým a středním podnikům klesly o sedm procent na 65,2 miliardy korun. Spotřebitelské úvěry rostly meziročně o jedno procento na téměř 18 miliard korun. Objem firemních úvěrů se meziročně snížil o 21 procent na 73,2 miliardy korun.

„Po nedávné krizi se mění preference klientů, hlavně co se týká struktury jejich úspor. Z našich výsledků je zřejmé, že na tyto změny dokážeme reagovat adekvátní nabídkou produktů a služeb. Zároveň se nám nadále daří držet náklady na úvěrové riziko na velmi dobré úrovni v konkurenčním srovnání,“ komentoval výsledky generální ředitel a předseda představenstva banky Pavel Kavánek.

Podíl úvěrů více než 90 dnů po splatnosti ke konci září činil 4,16 procenta z celkového objemu úvěrů. Konsolidovaná kapitálová přiměřenost skupiny činila 17,82 procenta.

Celková expozice ČSOB vůči státům jižní Evropy a Irska činila k 9. listopadu 7,02 miliardy korun, z čehož na Řecko připadá 3,65 miliardy. „Všechny státní dluhopisy lze uplatnit jako zástavu u Evropské centrální banky,“ uvedla banka.

Provozní výnosy banky stouply o jedno procento na 24,9 miliardy korun. Provozní náklady se zvýšily o šest procent na 10,5 miliardy korun. Čistý úrokový výnos narostl ČSOB meziročně o sedm procent na 18,5 miliardy korun. Čisté výnosy z poplatků a provizí naopak klesly o dvě procenta na 4,1 miliardy korun.

Samotná banka ČSOB měla ke konci září přes tři miliony klientů, vydala přes dva miliony platebních karet, z toho 143.000 kreditních. Počet bankomatů zvýšila na 772.

Belgická bankovní a pojišťovací skupina KBC, která vlastní ČSOB, vykázala za tři čtvrtletí čistý zisk 1,14 miliardy eur (27,9 miliardy korun) proti ztrátě 2,77 miliardy za stejné období minulého roku.

KBC se již dříve s Evropskou unií dohodla, že na pražskou burzu cenných papírů uvede menšinový podíl v ČSOB. Byla to jedna z podmínek, které belgické bance umožnily v době finanční krize čerpat státní pomoc ve výši asi sedmi miliard eur (zhruba 172 miliard korun). Podle zdrojů agentury Reuters se ale zřejmě akcie na burze neobjeví dřív, než ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Do skupiny ČSOB patří vedle banky i například ČSOB Pojišťovna, Hypoteční banka, penzijní fondy Progres a Stabilita, Českomoravská stavební spořitelna nebo ČSOB Leasing.

Autor: jih, foto E15

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web