ČSOB zvýšila v pololetí čistý zisk o pětinu

5.8.2010 15:03   |  

Československá obchodní banka, největší bankovní skupina v tuzemsku podle objemu aktiv, v pololetí meziročně zvýšila čistý zisk o 21 procent na 7,14 miliardy korun. K růstu přispěly úrokové výnosy a menší náklady na špatné úvěry.

Banka rovněž oznámila, že její udržitelný zisk vzrostl o 24 procent na téměř sedm miliard korun. „Za tímto úspěchem vidím tři hlavní faktory - růst úrokových výnosů, důkladná kontrola nákladů a klesající náklady na znehodnocení úvěrů,“ uvedl člen představenstva ČSOB a vrchní ředitel distribuce Petr Hutla. Pozitivní vývoj udržitelného zisku je podle banky především výsledkem provozního zisku, který meziročně vzrostl o sedm procent.

Velikost úvěrového portfolia skupiny ČSOB se snížila v meziročním srovnání o tři procenta. Největší podíl na portfoliu si udržely hypotéky a úvěry ze stavebného spoření – ty vrostly ze 45 procent v polovině roku 2009 na 52 procent na konci druhého kvartálu tohoto roku. „U portfolia úvěrů fyzickým osobám stále vidíme růst, což platí především o úvěrech na bydlení,“ uvedl Hutl.

Celkové vklady se zvýšily o dvě procenta, růst zaznamenaly všechny hlavní kategorie vkladů – klientské vklady, stavební spoření a penzijní fondy. Kapitálová přiměřenost banky vzrostla na více než 16 procent, banka zlepšila i svou likviditu, když poměř úvěrů ke vkladům klesl pod 70 procent.

“Během prvního pololetí 2010 jsme navíc viděli další kladný faktor: ztráty ze znehodnocených úvěrů a pohledávek se meziročně snížily o 32 procent, a to především díky příznivému vývoji korporátního segmentu a omezenému vlivu úvěrů fyzickým osobám,”uvedl šéf řízení financí banky Bartel Puelinckx.

Autor: prh

Komentáře

Čtěte také

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu aktualizováno

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes tamní ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Dodal však, že jeho země bude… více

Mobilní web