ČSSD znovu předloží návrh progresivního zdanění

29.4.2011 13:25   |  

Poslanci ČSSD chtějí ve sněmovně znovu předložit návrh na zavedení progresivní daně z příjmů. Lidé s měsíčními příjmy nad 100.000 korun by podle předlohy platili 30 procentní daň, místo současné 15 procentní. Příjmy ze zvýšení daní mají podle ČSSD státu kompenzovat výdaje spojené se zrušením některých úsporných opatření u stavebního spoření. Oznámil to předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Parlament loni na návrh vlády uvalil 50 procentní daň na poskytnuté zálohy státní podpory za rok 2010. Státní podporu pak celkově snížil. Ústavní soud tento týden zrušil daň s okamžitou platností, snížení podpory od příštího roku. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) na to reagoval tím, že mu kvůli rozhodnutí bude v rozpočtu chybět asi šest miliard korun.

Sociální demokraté nyní navrhují, že potřebné peníze by stát mohl získat z vyšších daní. „Impulzem pro rychlé předložení této novely byla vyjádření některých ministrů současné vlády v reakci na rozhodnutí Ústavního soudu. Jak ministr Kalousek, tak Drábek (Jaromír, TOP 09) si stěžovali, že mají morální problém, neboť dostanou příspěvek na stavební spoření, což oni vzhledem ke svému příjmu nepotřebují. My jsme se rozhodli jim s tímto problémem pomoci,“ podotkl Sobotka.

Naposledy jednala dolní parlamentní komora o zavedení progresivní daně v březnu. Autorem byla stejně jako v tomto případě ČSSD. Poslanci vládní koalice ale návrh zamítli v prvním čtení.

Autor: čtk, krb

Komentáře

Čtěte také

Injekce si zaplatily ze svého, po nich prý málem přišly o zrak

Injekce si zaplatily ze svého, po nich prý málem přišly o zrak

Neregistrovanou léčbu si koupily z vlastní kapsy, aby si zachránily zrak. Teď chtějí od kliniky odškodnění. Prý vidí hůř než předtím. Pokud dojde k soudu, bude to zřejmě první… více

Komerční prezentace
Mobilní web