Čtvrtina Evropanů má úspory i dluhy. Češi patří k nadprůměru

Více než pětina Evropanů splácí nějaký nehypoteční úvěr, například spotřebitelský, a zároveň spoří. Průměrný Evropan má přitom naspořen 1,5násobek dlužné částky, takže by své závazky mohl bez problémů a s rezervou splatit. Češi dokonce evropský průměr s poměrem 164 procent úspor vůči dluhu převyšují. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu ING mezi více než 12 500 lidí ve 13 zemích Evropy.

 ilustrační foto
22.3.2015 10:34   |  

Nejvíce naspořeno mají Španělé, jejichž úspory převyšují dluhy dokonce trojnásobně, následují Belgičané a Britové. Závazky by naopak z úspor nedokázali pokrýt například Francouzi, Turci nebo Rakušané.

Anketa

Máte v bance úspory?

Ano Ne Úspory mám raději doma

V anketě hlasovalo 748 čtenářů.

další ankety

Při porovnání úspor a dluhů by dokázalo své závazky okamžitě splatit šest z deseti Evropanů. Zbylých 40 procent by dluhy mohlo alespoň snížit. V Česku by mohlo splatit závazky z úspor 56 procent obyvatel.

Část dluhu z úspor splaťte, doporučuje Vaníček z ING Bank

„Někdo snad může mít racionální důvody, proč zároveň spořit i mít nehypoteční dluh. Třeba proto, aby měl neustále rezervu na neočekávané výdaje. Současné velmi nízké úrokové sazby u hypotečních úvěrů mohou vyvolávat nesprávný dojem, že stejně příznivé jsou i úroky z ostatních dluhů. To však nebývá pravda a rozdíl v úrokových sazbách hypotečních a nehypotečních úvěrů je v praxi často velmi významný,“ uvedl ředitel retailového bankovnictví ING Bank v ČR Libor Vaníček.

Proto občanům doporučuje, aby si v případě, že mají vysoké úspory a zároveň splácejí nehypoteční úvěr, porovnali úrokové sazby obou produktů a část dluhu případně z úspor splatili. Evropané totiž denně zaplatí až 880 milionů korun na úrocích z úvěrů, které by si mohli splacením dluhu ušetřit, dodal.

Průzkum uskutečnila agentura Ipsos na přelomu října a listopadu 2014.

Objem úspor obyvatel vůči jejich nehypotečním dluhům
Španělsko 300%
Belgie 267%
Velká Británie 229%
Itálie 200%
Polsko 200%
Česká republika 164%
Rumunsko 157%
Německo 133%
Lucembursko 125%
Nizozemsko 104%
Francie 95%
Turecko 88%
Rakousko 86%
Evropa 149%

Čtěte také:

Skoro polovina Čechů nemá úspory, hůř jsou na tom jen Rumuni a Turci

Dluhy domácností pokračují v růstu, zvětšují se i úspory

České domácnosti bohatnou z postkomunistických zemí nejpomaleji

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web