Čtvrtletní zisk Goldman Sachs klesl o 72 procent

19.4.2011 17:44   |  

Čtvrtletní zisk vlivné americké banky Goldman Sachs se v prvním čtvrtletí kvůli dividendové prémii za zpětné odkoupení jejích akcií propadl v meziročním srovnání o 72 procent. Klesly i celkové příjmy, které oslabily relativně slabší výnosy z obchodování pro klienty, sdělila dnes společnost. Výsledky ale i tak výrazně překonaly očekávání.

Čistý zisk Goldman Sachs klesl na 908 milionů dolarů (15,3 miliardy korun) ze 3,3 miliardy dolarů v prvním čtvrtletí loňského roku. Celkové příjmy se snížily o sedm procent na 11,9 miliardy dolaru.

Zisk na akcii klesl na 1,56 dolaru z 5,59 dolaru před rokem. Analytici však podle agentury Reuters čekali propad na 82 centů.

Zisk prudce klesl v důsledku transakce, v níž Goldman Sachs odkoupila od investiční společnosti miliardáře Warrena Buffetta zpět své preferenční akcie v hodnotě pěti miliard dolarů. Někdejší Buffettova investice pomohla obnovit důvěru v banku za finanční krize. Ta však musela podle dohody vyplatit při umoření těchto akcií zvýšené dividendy, které jí snížily zisk o 1,6 miliardy dolarů. Bez těchto nákladů by banka za čtvrtletí vydělala 4,38 dolaru na akcii.

Příjmy z obchodování pro klienty se snížily meziročně o 22 procent, což bylo pro banku zvláště citelné v její rozsáhlé divizi obchodování s dluhopisy. Proti obchodně velmi slabému čtvrtému čtvrtletí loňského roku však byly příjmy z obchodování výrazně vyšší.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Rakušané budou znovu volit prezidenta, rozhodl ústavní soud

Rakušané budou znovu volit prezidenta, rozhodl ústavní soud aktualizováno

Rakousky ústavní soud zrušil výsledky druhého kola prezidentských voleb. Své rozhodnutí odůvodnil nesrovnalostmi při sčítání hlasů. Volby velmi těsně vyhrál kandidát Zelených… více

Komerční prezentace
Mobilní web