Čtvrtletní zisk Goldman Sachs klesl o 72 procent

19.4.2011 17:44   |  

Čtvrtletní zisk vlivné americké banky Goldman Sachs se v prvním čtvrtletí kvůli dividendové prémii za zpětné odkoupení jejích akcií propadl v meziročním srovnání o 72 procent. Klesly i celkové příjmy, které oslabily relativně slabší výnosy z obchodování pro klienty, sdělila dnes společnost. Výsledky ale i tak výrazně překonaly očekávání.

Čistý zisk Goldman Sachs klesl na 908 milionů dolarů (15,3 miliardy korun) ze 3,3 miliardy dolarů v prvním čtvrtletí loňského roku. Celkové příjmy se snížily o sedm procent na 11,9 miliardy dolaru.

Zisk na akcii klesl na 1,56 dolaru z 5,59 dolaru před rokem. Analytici však podle agentury Reuters čekali propad na 82 centů.

Zisk prudce klesl v důsledku transakce, v níž Goldman Sachs odkoupila od investiční společnosti miliardáře Warrena Buffetta zpět své preferenční akcie v hodnotě pěti miliard dolarů. Někdejší Buffettova investice pomohla obnovit důvěru v banku za finanční krize. Ta však musela podle dohody vyplatit při umoření těchto akcií zvýšené dividendy, které jí snížily zisk o 1,6 miliardy dolarů. Bez těchto nákladů by banka za čtvrtletí vydělala 4,38 dolaru na akcii.

Příjmy z obchodování pro klienty se snížily meziročně o 22 procent, což bylo pro banku zvláště citelné v její rozsáhlé divizi obchodování s dluhopisy. Proti obchodně velmi slabému čtvrtému čtvrtletí loňského roku však byly příjmy z obchodování výrazně vyšší.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web