Cupka neuznal pohledávky za Sazkou za 17 miliard, sporný zůstává nárok Zeleného ostrova

12.5.2011 17:19   |  

aktualizováno Insolvenční správce loterijní společnosti Sazka Josef Cupka popřel pohledávky za loterijní společností Sazka ve výši 17,154 miliardy korun a jako nesporné uznal pohledávky za zhruba 15 miliard korun. Zbylé pohledávky za 9,273 miliardy zůstávají zatím nedořešené, z toho také jedna osmimiliardová od Občanského sdružení Zelený ostrov (OSZO). Nově jmenovaný opatrovník sdružení ale jeho nárok označil za neoprávněný.

Pohledávka za společností Sazka za více než osm miliard korun, kterou podalo Občanské sdružení Zelený ostrov, je podle opatrovníka sdružení Zdeňka Ertla neoprávněná. „Pohledávka nebyla podána oprávněnou osobou. Je sporná a přinášela by pro sdružení příliš vysoká rizika,“ uvedl Ertl, který se opatrovníkem sdružení stal dnes na základě rozhodnutí soudu. Svůj další postup ohledně pohledávky Ertl zatím nechtěl předjímat.

Spornou pohledávku podepsali šéf ČSTV Pavel Kořan, prezident Asociace tělovýchovných jednot Jaroslav Němec a šéf výkonného výboru OSZO Jan Boháč. Ten však byl již předtím ze svého postu odvolán a kolem jeho odvolání panují spory. Valná hromada OSZO poté přijala usnesení, podle kterého sdružení pohledávku k soudu nepodalo. „Členové OSZO vnímají neplatné podání pohledávky jako přímé ohrožení majetku sportovních sdružení. Protiprávní pohledávka může ve svém důsledku zadlužit sportovce na mnoho let dopředu,“ uvedl mluvčí Českého olympijského výbor Alexandr Kliment.

Insolvenční správce Josef Cupka vyzval už dříve sdružení k doplnění informací k pohledávce. Následně by měl o její oprávněnosti rozhodnout.

Pohledávky už jsou roztříděné

Městský soud v Praze zaevidoval pohledávky za Sazkou od 2075 věřitelů za 41,1 miliardy korun.
Cupka odmítl uznat dvě více než osmimiliardové pohledávky totožné s pohledávkou OSZO. Ty podaly zahraniční společnosti Alfa Capital a Oldeira Anstalt. Dále Cupka odmítl řadu menších pohledávek.

Naopak uznal pohledávky společnosti Moranda za téměř 452 milionů korun nebo společnosti Sidereus Holding za 413 milionů korun. Stejně tak nepopřel pohledávky společnost KKCG za 874 milionů korun, GTech Global za 169 milionů korun, České spořitelny za 215 milionů korun, společnosti Telefónica O2 za 210 milionů korun, Vodafonu za necelých 195 milionů korun, Citibank za 213 milionů korun nebo i Českého olympijského výboru za 3,8 milionu korun.


Čtěte také: Kejval zpochybnil pohledávky za Sazkou za 8,1 miliardy


Přijata správcem byla i pohledávka ve výši pět miliard korun, kterou přihlásila za držitele dluhopisů Sazky londýnská The Bank of New York Mellon. Tím mají držitelé dluhopisů jistotu účasti na schůzi věřitelů 26. května. Většina z dluhopisů patří PPF a KKCG.

Rozdat karty před schůzí věřitelů

Přezkum pohledávek je nutný kvůli schůzi věřitelů, která se uskuteční 26. května v Národním domě na Vinohradech. Od výše pohledávek se totiž odvíjí u jednotlivých věřitelů síla hlasovacího práva. Zatímco proti nesporným pohledávkám není odvolání, u sporných se může spustit takzvané incidenční řízení. Pokud by se při něm ukázalo, že pohledávka není oprávněná, bude muset majitel pohledávky požadovanou sumu do majetkové podstaty doplatit.

Sazka se do insolvence dostala kvůli problémům se splácením stavby O2 areny. Soud způsob řešení situace firmy dosud nestanovil, zatím se předpokládá, že povolí reorganizaci. Společnost by tak nadále fungovala podle soudem schváleného plánu, na jehož vypracování se obvykle podílejí věřitelé, dlužník a insolvenční správce.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Vláda včera schválila zvýšení platů učitelům, čímž splnila to, oč se snaží nejvíce – nahnat si před nadcházejícími volbami preference. K tomu jí můžeme všichni pogratulovat stejně… více

Mobilní web