Dal výpověď v Goldman Sachs, za 15 minut ho znal celý svět | E15.cz

Dal výpověď v Goldman Sachs, za 15 minut ho znal celý svět

Dal výpověď v Goldman Sachs, za 15 minut ho znal celý svět
Lloyd Blankfein, Goldman Sachs
• 
ZDROJ: ibtimes.com
15. března 2012 • 13:47
Až do středečního rána byl třiatřicetiletý Greg Smith jen řadovým středně důležitým manažerem v londýnské pobočce Goldman Sachs, kterých jsou tisíce. Teď jeho jméno zná celý svět – a celá Wall Street.

Ve středu ráno v 6:40 londýnského času odeslal Smith e-mail svým nadřízeným, ve kterém jim vysvětluje, proč dává výpověď. Firemní kultura v Goldman Sachs je strašná, klient tu stojí na posledním místě, vysvětluje v e-mailu.

Co ale Smith svým bossům zamlčel, bylo, že o 15 minut později vyjde na webu prestižního amerického deníku New York Times jeho článek, ve kterém detailně popisuje praktiky uvnitř banky Goldman Sachs.

V text s titulkem „Proč odcházím z Goldman Sachs“ Smith vypráví, jak moc se za 12 let jeho pobytu v bance zhoršily poměry. „Někteří obchodní řiditelé o svých klientech běžně hovořili jako o loutkách. Zúčastnil jsem se jednání o prodeji finančních derivátů, na kterých se nemluvilo ani minutu o tom, jak můžeme pomoci zákazníkům. Bylo to jen o tom, jak na nich můžeme vydělat co nejvíce peněz,“ píše Smith ve svém dopise na rozloučenou, který vyšel v rubrice Op-Ed. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat a byla bouřlivá – Smith se zjevně dotknul bolavého místa.

Goldman Sachs morálně zbankrotovala, napsal její manažer a rezignoval

Během denního obchodování přišla Goldman Sachs o 2,15 miliardy své tržní hodnoty. Její akcie na newyorské burze klesly o 3,4 procenta, což byl třetí největší propad z firem v indexu Standard & Poor’s 500.

Po článku Grega Smithe spadly akcie Goldman Sachs o 3,4 procentaPo článku Grega Smithe spadly akcie Goldman Sachs o 3,4 procentaAutor: Reuters

Těžko říci, jestli Goldmany víc bolí ztráta akcií nebo ztráta už tak ne zrovna svaté pověsti. „Ten článek v Op-Ed u tady vybuchl jako raketa,“ řekl deníku NYT zaměstnanec z banky, který si přál zůstat anonymní.

Vedení firmy si s vlnou špatné publicity zatím neví rady. Ředitelé banky Lloyd C. Blankfein a Gary D. Cohn, hlavní „padouši“ v šokujícím příběhu Grega Smithe, se zmohli na krátké vyjádření, že vše prověří, ale že postoje pana Smithe se rozhodně neshodují s postoji většiny zaměstnanců Goldman Sachs.

Lloyd Blankfein, Goldman SachsLloyd Blankfein, Goldman SachsAutor: ibtimes.com

Reakce z Wall Streetu na Smithova slova se liší. Někteří v něm vidí jen ojedinělého osamělého vlka, kterému se nepovedlo stát řídícím manažerem, jiní se Smithovými názory a obviněními souhlasí. Shodují se však na tom, že pověst banky tím utrpí.

„Ano, pane Smithi, Goldman Sachs je překvapivě o tom vydělat peníze,“ ironicky glosuje Smithův naivní přístup Bloomberg. A dává všem jednu radu: „Když chcete zasvětit svůj život lidskosti, nepracujte v Goldman Sachs.“

Autor: hop
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!