Další krizi regulátoři nezabrání

Politici a regulátoři se budou muset naučit jednat s bankami, které budou nadále riskovat, aniž by bylo možné jim v tom zabránit, varuje britský regulátor. Michael Cohrs, bývalý bankéř Goldman Sachs, který dnes sedí v britské komisi pro finanční politiku, uvedl, že regulátoři se snaží až příliš vrátit finančním institucím úder za poslední krizi. „Ať se nám to líbí, nebo ne, nakonec zase skončíme u toho, že až to banky přeženou, budeme se muset s následky a nepořádkem vyrovnat,“ uvedl Cohrs.

bankovní krize
16.11.2012 9:11   |  

Ve svém projevu na půdě University of the West of Englang také varoval úřady před snahou přimět finanční instituce násilím ke zvýšení úvěrování. „To není žádná záchrana pro současnou ekonomiku,“ prohlásil Cohrs. Vyšší úvěrování by totiž mohlo oslabit banky, protože většina firem a domácností se spíše snaží své dluhy urychleně splatit, a ty, které se chtějí více zadlužit, jsou méně důvěryhodné a bonitní. „Pokud budeme tlačit na poskytování úvěrů, tak také zvýšíme počet bankrotů, protože řada dlužníků, která úvěr dostane, nakonec nebude mít na jeho splácení. Neexistuje žádný zázračný prostředek, jak rychle napravit současnou ekonomickou situaci,“ dodal Cohrs.

Při pohledu na různé finanční krize za posledních dvě stě let Cohrs dodává: „Neměli bychom si namlouvat, že dokážeme zabránit dalším krizím nebo že další krize bude úplně stejná jako ta poslední.“

Podle regulátorů, ale skutečnost, že se pádu bank nedá zabránit, nemusí nutně znamenat, že je budou muset sanovat vlády z veřejných prostředků. Regulátoři po celém světě stále častěji lobbují za takzvané „bail in“ koncepty, kde by největší banky musely odvádět do určených fondů finanční prostředky, které by v případě nouze byly použity na jejich záchranu. Dalším z návrhů jsou finanční polštáře schopné absorbovat až ztrátu ve výši dvaceti procent majetku.


Pozor na bonusy

Britský regulátor finančních trhů FSA varoval globální banky působící v londýnské City, že bonusy za letošní rok musejí zohlednit letošní skandály včetně podvodného prodeje či manipulací s úrokovými sazbami. Andrew Bailey z vedení FSA obeslal šéfy bank a varuje je, že FSA bude dohlížet na odepření bonusu pracovníkům zapleteným do skandálů.


Čtěte také:

Uvolněná politika Fedu může vést k nové finanční krizi

Českým bankám prudce roste zisk

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Čedok loni kvůli uprchlické krizi a odpisům prodělal 181 milionů

Čedok loni kvůli uprchlické krizi a odpisům prodělal 181 milionů E15 exkluzivně

Nejstarší tuzemská cestovní kancelář má za sebou neradostný rok. Celkové tržby a výnosy Čedoku loni meziročně klesly o 548 milionů korun na dvě miliardy, hospodářským výsledkem… více

Komerční prezentace
Mobilní web