Další stížnost na spořitelnu. A chystá se i trestní oznámení na ČNB

Česká národní banka obdržela další podnět na prošetření nekalých obchodních praktik na českém trhu, kterých se měla dopustit Česká spořitelna. Za dokumentem stojí právník Petr Němec z iniciativy Jdeto.de, který si na chování ČS stěžoval již koncem loňského listopadu.

 Česká národní banka (ilustrační foto)
9.1.2014 14:47   |  

Němec v návrzích vyzývá centrální banku k zahájení správního řízení s Českou spořitelnou v kvůli údajným rozporům při poskytování vybraných služeb v rámci paušálního poplatku za vedení a správu úvěrového účtu. Souběžně s tím prý totiž totožné služby banka vyjmenovávala ve svém sazebníku jako položky „zdarma“.

ČNB Němcův první podnět shodila ze stolu, podle ní neexistuje důvod k zahájení řízení. Němec jí proto zaslal obdobně vypadající výzvu, která opět směřuje na stejné skutky, ale vychází z jiného a údajně přiléhavějšího rozsudku, a zároveň se obsáhleji věnuje právnímu výkladu a dokládá další důkazy, mezi kterými lze najít i dřívější zjištění z řízení před Finančním arbitrem ČR plynoucí ze sporů o účtování bankovních poplatků. Podle Němce se tedy nemůže jednat o opakované podání ve stejné věci.

Trestní oznámení

S pouhým druhým zasláním podnětu k regulátorovi se však Petr Němec nespokojil: ČNB podle něj při posuzování jeho první stížnosti použila špatný postup, podle kterého rozhodovala, zda má, nebo nemá zahájit správní řízení s Českou spořitelnou. V zamítnutí podání pak některá doložená fakta údajně ani neodůvodnila, čímž se podle něj dopustila maření úkolu úřední osoby z nedbalosti.

„Ve věci proto nyní připravuji trestní oznámení pro maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, neboť mám za to, že postup ČNB, respektive úřední osoby, která jej činila, byl takový, že nelze reagovat jinak,“ uvedl Němec. V následujících dnech by tak mělo dojít k podání trestního oznámení na policii.


Více čtěte:

Spory o bankovní poplatky míří k Ústavnímu soudu, klienti se odmítli vzdát

Česká spořitelna znovu uspěla u soudu o úvěrové poplatky

Banky řeší, jak prodat poplatky za hypotéky


Autor: Marek Schwarzmann

Komentáře

Čtěte také

Dálnice na Jadran jsou ucpané, kolony mají až 60 kilometrů

Dálnice na Jadran jsou ucpané, kolony mají až 60 kilometrů aktualizováno

Ucpané středoevropské dálnice vyžadují dnes od časného rána od řidičů silné nervy. Na tranzitních cestách přes Rakousko do Slovinska, ale i na trasách mezi Rakouskem a Bavorskem… více

Mobilní web