Další známka oživení: Češi si více půjčují | E15.cz

Další známka oživení: Češi si více půjčují

Další známka oživení: Češi si více půjčují
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomeš, E15

ČTK
paj

O pětinu se zvýšil objem úvěrů poskytnutých ve druhém čtvrtletí roku 2015. Dosáhl 125,9 miliardy korun, což je o 26 a půl miliardy více než v prvním čtvrtletí. Na dlouhodobý dluh připadlo téměř 80 miliard korun a na krátkodobý pak 46 miliard korun. Vyplývá to z aktuálních údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací společnosti CRIF. Celkový objem úvěrů vzrostl na 1,75 bilionu korun.

Dlouhodobý dluh tvořily z 81 procent hypotéky, zbytek úvěry ze stavebního spoření. Ve druhém čtvrtletí letošního roku poskytli věřitelé hypotéky za 64,6 miliardy korun, což je o 10,4 miliardy Kč více než za stejné období v předchozím roce.

Rostl i počet klientů, kteří hypoteční úvěr získali. Ve druhém čtvrtletí roku 2015 ho získalo téměř 29 tisíc klientů, tedy o 4400 osob více než ve druhém čtvrtletí roku 2014.

Ekonomika se oživuje

„Významně roste počet klientů i objem dlouhodobého dluhu a nepatrně vzrostla i částka připadající v průměru na jednoho klienta. Společně s klesajícím počtem návrhů na osobní bankroty v posledních 12 měsících můžeme soudit, že tyto trendy jsou jedním z indikátorů ukazujících, že se ekonomika skutečně oživuje,“ uvedla ředitelka Bankovního registru Zuzana Pečená.

Oproti roku 2014 se méně lidí dostalo do krátkodobých dluhů, jejich objem se ale zvýšil o 4,7 miliardy korun. O 16 tisíc korun se zvýšil i průměrný dluh na klienta.

Jedním z důvodů zvýšení průměrného úvěru může být i fakt, že se zájemcům o úvěry lépe daří si budovat pozitivní úvěrovou historii. „Pokud klient v minulosti úspěšně splatil několik úvěrů, má šanci získat od finančních institucí vyšší částku a často navíc za výhodnějších podmínek,“ upozornil ředitel Nebankovního registru Jiří Rajl.

Nejvíce se objem nově poskytnutých hypoték meziročně zvýšil u věkové skupiny 35 až 44 let, která k němu přispěla více než dvěma pětinami. U lidí ve věku 45 až 54 let se zase objem nových hypoték zvýšil nejrychleji. Obě tyto kategorie se také z 60 procent podílely na novém krátkodobém dluhu. Na tyto dvě věkové skupiny tak připadla většina nového celkového dluhu.

Dvě pětiny Čechů žijí na dluh nebo od výplaty k výplatě

Kuriozita: čím větší horko, tím více žádostí o půjčku

Autor: ČTK, paj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!