Daňové přiznání z počítače přímo na finanční úřad

12.3.2010 9:01   |  

Blíží se konec března a pro mnohé to znamená, že nastal čas podat přiznání k dani z příjmů. Za ty šťastnější tuto povinnost obstará jejich zaměstnavatel, ostatní se musejí spolehnout na daňového poradce nebo se vypořádat s růžovým formulářem po svém.

Daňové přiznání lze podat v papírové podobě, tedy s formulářem vystát frontu na finančním úřadě, nebo jej podat přes internet. Poslední novinkou je v tomto směru podání bez nutnosti elektronického podpisu – přes datovou schránku, která je zdarma.

Na internetu lze nalézt různé elektronické formuláře v PDF či XLS, ty však umožňují formulář pouze vyplnit, uložit a vytisknout. Cílem je však vyplněné daňové přiznání i odeslat příslušnému úřadu. To je nově možné provést právě přes datovou schránku, která funguje jako „zabezpečený webový email“.

Přímé elektronické podání umožňují dvě řešení: formulář ministerstva financí EPO (mfcr.cz) a nový formulář 602XML od Software602 (bezpapiru.cz). Poslední uvedený je navíc doplněn o bezplatnou daňovou poradkyni, obsahuje formuláře pro ČSSZ, pro tři největší zdravotní pojišťovny a lze jako jediný odeslat jedním kliknutím myši. Obě varianty jsou zdarma, pouze je potřeba zřídit si zmiňovanou datovou schránku prostřednictvím Czech POINT nebo pošty. Ačkoli zřízení schránky trvá zpravidla do tří dnů, je doporučováno požádat o vytvoření nejpozději do 22. března. Pak lze splnit daňovou povinnost třeba i v poslední den ve 23 hodin a 58 minut. Tedy pokud máte přeplatek, jinak o tři dny dříve.

Autor je spolupracovníkem redakce

Autor: Stanislav Přibyl

Komentáře

Čtěte také

Němci chtějí zneužití tísňové linky trestat vězením

Němci chtějí zneužití tísňové linky trestat vězením

Bavorský ministr spravedlnosti Winfried Bausback (CSU) požaduje tvrdší sankce za úmyslné zneužití tísňového volání. Pokud se zjistí úmyslné blokování linky, hrozí viníkovi až tři… více

Mobilní web