David Cameron nabízí bankéřům příměří

Britská vláda plánuje ve zbytku bonusové sezony snižovat význam bonusů ostrovních bankéřů. Reaguje tak na snahu ministerského předsedy Davida Camerona nastolit příměří ve válce slov mezi politiky a bankéři, a vylepšit tak pošramocené vztahy s londýnskou City.

 David Cameron
13.2.2012 9:18   |  

Royal Bank of Scotland (RBS) pravděpodobně vyplatí bonusy v plánované výši 500 milionů liber zaměstnancům své investiční divize, a to navzdory velké nevoli veřejnosti, která začátkem měsíce donutila šéfa RBS Stephena Hestera vzdát se svého bonusu ve výši téměř milionu liber. Jeho předchůdce Fred Goodwin – režisér zkázy RBS – zase přišel o rytířský řád a titul sir. Vládní koalice bude nejspíše argumentovat tím, že RBS je banka, a musí jí být dovoleno chovat se jako komerční subjekt, přestože je z 83 procent vlastněna státem, který ji za veřejné prostředky zachraňoval před bankrotem.


Čtěte také: Cameron chce zreformovat Evropský soud pro lidská práva


Nový přístup britské vlády ulehčí situaci šéfu Barclays Capital Bobu Diamondovi a jeho zaměstnancům. Minulý týden Barclays oznámila meziroční propad zisku za rok 2011 o tři procenta na 5,9 miliardy liber. Banka nesdělila výši Diamondova bonusu, očekává se, že to bude více než tři miliony liber. Celkově hodlá Barclays vyplatit svým investičním bankéřům bonusy v hodnotě 1,5 miliardy liber. Barclays uvedla, že odměny výkonným ředitelům budou letos o 48 procent nižší a maximální výše odměny vyplacené v hotovosti bude 65 tisíc liber. Celkový objem odměn investičním bankéřům se meziroční sníží o třetinu. Průměrný zaměstnanec Barclays Capital loni vydělal 202 tisíc liber, tedy o dvanáct procent méně než o rok dříve.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web