Deloitte: Investoři očekávají oživení v oblasti fúzí a akvizic

8.6.2010 14:01   |  

Mezi investory působícími v zemích střední Evropy zavládl optimismus a většina z nich již očekává oživení trhu fúzí a akvizic, který utlumila globální ekonomická krize. Vyplývá to z dubnového průzkumu zaměřeného na důvěru soukromého kapitálu, který vypracovala společnost Deloitte.

Dalibor Hlaváč ze společnosti Deloitte dnes novinářům řekl, že 65 procent účastníků průzkumu očekává větší aktivitu na trhu fúzí a akvizic, což je nejvyšší procento za posledních šest let a šest měsíců. Nejvyšší podíl optimistů za posledních šest let je podle něj důsledkem velmi nízkých úrovní v předešlých dvou letech. „Za posledních 18 měsíců nastal pozoruhodný obrat k situaci, kdy žádný z respondentů neočekává pokles aktivit na trhu,“ podotkl Hlaváč.

Pavel Dědek ze společnosti Deloitte ale upozornil, že do hledáčků investorů se dostaly jiné obory než v předešlých letech. V oblibě jsou nyní stabilnější oblasti, jako je maloobchod, zdravotnictví, potravinářství a energetika. V roce 2005 byly mezi investory populární například technologie, či finanční a podpůrné služby.

Téměř tři čtvrtiny dotázaných investorů očekávají, že veškerý svůj čas soustředí na hledání nových investičních příležitostí. Předloni na podzim přitom 55 procent respondentů uvedlo, že soustředí síly především na řízení portfolia. Investoři míní, že v příštích šesti měsících bude nejoblíbenější prodej strategickému partnerovi, díky rostoucím burzovním indexům v Praze a Varšavě by však mohl růst zájem o kapitálové trhy.

Přímé zahraniční investice letos oživí

Lepší než loňský rok co se týče přílivu zahraničních investic do střední a východní Evropy očekává Vídeňský institut mezinárodních ekonomických studií (WIIW). Nejvíce se investice zvýší v Polsku a Rusku, klesnou naopak v jihovýchodní Evropě.

V celém regionu čeká WIIW růst přímých investic o deset procent na 66,6 miliardy eur z loňských 58,5 miliardy a po přílivu 111,5 miliardy eur v roce 2008. V zemích, které jsou členy Evropské unie, se mají investice zvednout o tři miliardy eur na 23,3 miliardy eur, zůstanou však pod úrovní 42 miliard z roku 2008.

Příliv investic se podle WIIW zvýší kromě Polska i do České republiky, na Slovensko a do Maďarska. Rumunsko a Bulharsko naopak zaznamenají pokles. V celé jihovýchodní Evropě se mají přímé investice dále snížit na 3,4 miliardy eur z loňských 5,5 miliardy a předloňských 8,6 miliardy eur.

Podle květnové analýzy ministerstva průmyslu a obchodu se čistý příliv přímých zahraničních investic do České republiky loni snížil o více než polovinu na 52,2 miliardy korun (dvě miliardy eur). Podle statistiky vládní agentury CzechInvest loni Česko získalo investice v hodnotě 17 miliard korun, což bylo meziročně o deset miliard korun méně.

Autor: prh, čtk

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web