Desetitisíce lidí přicházejí kvůli exekuci o podporu spoření

26.10.2010 9:40   |  

Lidí, kterým exekutor zabaví stavební spoření, letos výrazně přibývá. Mnozí z nich přitom přicházejí kromě svých vkladů také o již připsanou státní podporu, protože exekutor peníze zabaví v šestileté vázací lhůtě, tedy v době, kdy klienti se svými penězi nemohou nakládat. Píšou to dnešní Hospodářské noviny a poznamenávají, že podpora může činit na jedné smlouvě až 18 tisíc korun.

Podle HN se jedná ročně o desetitisíce klientů. Například v Raiffeisen stavební spořitelně přišlo o podporu kvůli exekuci jen za letošní rok 9 tisíc lidí, Modrá pyramida eviduje už asi 1600 případů.

Řady postižených dlužníků kvůli vysoké nezaměstnanosti rychle rostou. Největší Českomoravská stavební spořitelna (Liška) eviduje šedesátiprocentní nárůst exekucí. „Letos jsme za tři čtvrtletí zaznamenali už zhruba 10 tisíc vyrozumění o nabytí právní moci exekuce, přitom za stejné období loni to bylo jen asi 6 tisíc,“ řekl HN Rostislav Trávníček z tiskového oddělení spořitelny. Wüstenrot eviduje zhruba desetiprocentní meziroční nárůst.

Stavební spořitelny tak každý rok vracejí ministerstvu financí na připsaných státních podporách miliony korun.

Sáhnout na spoření je pro exekutora jednodušší než dostat se k penězům na běžném účtu. Informaci o tom, zda má dlužník peníze u spořitelny, totiž snadno zjistí nahlédnutím do evidence ministerstva financí, zatímco údaje od bank dostane až za několik týdnů či měsíců po jejich odeslání. Exekutor má povinnost peníze zajistit hned, jakmile je objeví, píšou HN.

Klienti se přitom o nařízení exekuce nemusí dozvědět, například proto, že nevybírají poštu, a stavební spořitelny klienta na exekuční příkaz upozornit nemohou. I kvůli tisícikorunové pokutě pak musí kromě dlužné částky zaplatit několikatisícovou odměnu exekutorovi a advokátovi, píšou dnešní Hospodářské noviny.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Americká internetová společnost Yahoo čelí žalobě v důsledku útoku hackerů, při kterém jí byly ukradeny údaje týkající se minimálně 500 milionů uživatelských účtů. Žalobu podal… více

Mobilní web