Deutsche Bank čelí podezření, že před finanční krizí machinovala s deriváty

Stín podezření v souvislosti s podezřelými obchody s deriváty před finanční krizí padl i na největší německou banku Deutsche Bank (DB). V USA čelí vyšetřování Komise pro cenné papíry (SEC) kvůli transakcím s hedgeovými fondy spekulanta Johna Paulsona. S odvoláním na informace z finančních kruhů o tom informuje časopis Der Spiegel. Kvůli podobným obchodům SEC prošetřovala v minulosti i americkou banku Goldman Sachs, která se s komisí dohodla na vyrovnání ve výši přes půl miliardy dolarů.

 Deutsche Bank
30.1.2012 14:56   |  

Vyšetřování SEC se podle Spiegelu týká obchodů s rizikovými obligacemi CDO (collateralized debt obligation). DB měla dát Paulsonovi příležitost vyhledat si bezcenné hypoteční papíry a poté proti nim spekulovat, aniž by to další investoři věděli.

„Deutsche Bank obdržela stejně jako mnoho jiných bank od různých úřadů žádosti o informace k jejím obchodům s hypotečními kredity. Banka s nimi plně spolupracuje. Deutsche Bank nebyla v této souvislosti zažalována,“ reagoval německý bankovní dům.

Podle Spiegelu však už od podzimu čelí žalobě za jiné obchody s CDO. Tu v USA podaly bývalé účelové společnosti německé banky IKB, kterou musela před krachem zachraňovat německá státní investiční banka KfW, a žádají po DB odškodnění v hodnotě 439 milionů dolarů (8,4 miliardy korun) plus uhrazení nákladů za soudní řízení.


Čtěte také: Případ FED versus USA (a zbytek světa)


Tuto žalobu podporuje i KfW, které by v případě úspěchu plynula vysouzená částka. „Na tomto opatření máme velký zájem, neboť by mohlo vést ke zmenšení našich vzniklých ztrát,“ uvedla KfW, která na záchranu IKB vyplatila přes osm miliard eur (zhruba 200 miliard korun).

Autor: čtk, vrb

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web