Deutsche Bank hrála na obě strany

4.8.2010 7:53   |  

Vyšetřování pádu trhu s dluhopisy navázanými na rizikové hypotéky ve Spojených státech poodkrývá, jak společnosti z Wall Streetu obchodují. Občas vytvoří dluhopis, který prodají jedné skupině investorů, ale další radí spekulovat na jeho pokles.

Deutsche Bank, jeden z největších hráčů s dluhopisy vázanými na hypotéky, nejenže některým klientům dluhopisy prodávala a dalším radila sázet na pokles, ale někdy tak sama činila.

Německá banka pomohla vytvořit index, který ještě usnadnil spekulace na pokles realitního trhu. A banka ho k tomu také hojně využívala.

Kolaps trhu s dluhopisy odvozenými od špatných hypoték vedl k drahé záchraně pojišťovny, která pojistila spoustu takových dluhopisů – pojišťovny AIG. Některé z peněz amerických daňových poplatníků utopených v AIG putovaly také do Deutsche Bank. „Toto je velká šedá oblast, kterou musíme ještě dále prošetřit,“ řekl deníku Wall Street Journal Andrew Lo, profesor na Massachusettském technologickém institutu a manažer hedgeového fondu.

Chování německé banky je jasným příkladem konfliktů společností na Wall Streetu, ukazuje, jak banky hrají s klienty na obě strany. Deutsche Bank uvádí, že pomoc investorům při sázkách ať již na růst, či pokles, patří k jejímu byznysu. „Někteří klienti hledali v hypotékách větší riziko a někteří menší,“ sdělil zmiňovanému deníku Ronald Weichert, tiskový mluvčí Deutsche Bank.

Co se týká sázek na pokles indexu vlastními penězi, německá banka uznává, že tak několikrát učinila v obchodech řádově za desítky milionů eur, ale nakonec si držela dlouhou pozici, což jí způsobilo miliardové ztráty.

Deutsche Bank je pouze jednou z celé řady bank, u kterých se podobné chování v předvečer finanční krize objevilo a které jsou nyní vyšetřovány komisí pro cenné papíry amerického Kongresu.

V polovině července dostala od komise investiční banka Goldman Sachs pokutu 550 milionů dolarů za to, že svým klientům „opomněla“ sdělit, že spřátelený hedgeový fond Paulson & Co, jenž produkt navíc vymyslel, sází na pokles dluhopisů, které jim banka prodávala. Minulý týden Citigroup souhlasila s pokutou 75 milionů dolarů za to, že v reportu pro klienty úmyslně podhodnotila výši svých investic do podřadných hypoték.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Amazon v Dobrovízi najel na plnou kapacitu, zaměstnancům zvýší platy

Amazon v Dobrovízi najel na plnou kapacitu, zaměstnancům zvýší platy Fotogalerie

Internetový obchod Amazon plně zprovoznil svůj areál ve středočeské Dobrovízi. Zástupci firmy a obce Dobrovíz dnes společně přestřihli pásku u nové skladovací věže distribučního… více

Mobilní web