Deutsche Bank se bude s americkou vládou přetahovat o miliardy dolarů

aktualizováno Americké ministerstvo spravedlnosti požaduje po největší německé bance Deutsche Bank, aby zaplatila 14 miliard dolarů (337 miliard korun) za urovnání obvinění kolem prodeje hypotečních cenných papírů. Banka však oznámila, že takto vysokou částku zaplatit nehodlá.

 Ilustrační foto
16.9.2016 14:43   |  

„Jednání teprve začínají. Banka očekává, že povedou k podobnému výsledku jako v případě jiných bank, které se dohodly na urovnáních za výrazně nižší částky,“ uvedla německá firma. Její prohlášení však investory příliš neuklidnilo, kolem poledne akcie Deutsche Bank totiž odepisovaly téměř osm procent.

Deutsche Bank původně předpokládala, že americké ministerstvo spravedlnosti bude požadovat maximálně tři miliardy dolarů. Banka se už teď potýká se špatnými hospodářskými výsledky a podle analytiků by mohla být nucena přikročit ke zvýšení kapitálu či prodeji některých aktiv.

Rozhovory o urovnání pravděpodobně potrvají několik měsíců. Pokud by Deutsche Bank nakonec skutečně musela zaplatit 14 miliard dolarů, znamenalo by to značnou zátěž pro její finance a zřejmě by to vedlo k dalšímu poklesu důvěry investorů v tento podnik, napsala agentura Reuters.


Čtěte více: Evropské banky se musí slučovat, aby vydělaly, míní šéf Deutsche Bank


„Pokud by konečný účet činil pět miliard eur (135 miliard Kč) nebo více, pak už by se Deutsche Bank zvyšování kapitálu nedokázala vyhnout,“ řekl agentuře Reuters analytik bankovního sektoru Ingo Frommen z bankovní společnosti LBBW.

Deutsche Bank je jednou z řady finančních institucí vyšetřovaných americkými úřady kvůli praktikám při prodeji hypotečních cenných papírů před vypuknutím světové finanční krize. Americká vláda banky viní z toho, že poskytovaly investorům zavádějící informace o kvalitě těchto cenných papírů.

V roce 2014 například ministerstvo spravedlnosti vyzvalo americkou banku Citigroup, aby za urovnání obvinění kolem prodeje hypotečních cenných papírů zaplatila 12 miliard dolarů. Nakonec se obě strany dohodly na částce sedm miliard dolarů. Doposud největší částku za urovnání takovýchto obvinění zaplatila Bank of America, a to 16,55 miliardy dolarů.


Čtěte také:

Deutsche Bank očekává rekordní ztrátu kvůli jednorázovým nákladům

Zisk Deutsche Bank spadl o 98 procent na 20 milionů eur

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Turecko se chce po boku Spojených států podílet na boji s radikály ze samozvaného Islámského státu (IS) a vyhnat je z jejich bašty v syrském městě Rakka. Podmínkou je, že se… více

Mobilní web