Deutsche Bank zaplatí 1,4 miliardy eur za urovnání sporu v USA

Největší finanční ústav Deutsche Bank zaplatí 1,4 miliardy eur (téměř 39 miliard korun) za urovnání sporu ohledně hypotečních cenných papírů v USA.

 Vyšetřování v Deutsche Bank
20.12.2013 15:53   |  

Americký Federální úřad pro financování bydlení (FHFA) největší německou banku v roce 2011 obvinil, že v období před příchodem finanční krize poskytovala vládou sponzorovaným hypotečním agenturám Fannie Mae a Freddie Mac špatné informace o kvalitě hypotečních cenných papírů, které jim prodávala.

Hodnota těchto cenných papírů po příchodu krize prudce klesla, což agenturám Fannie Mae a Freddie Mac způsobilo značné ztráty.

Gigantické pokuty

Podobná obvinění úřad FHFA vznesl i vůči dalším 16 bankám. Největší americká banka JPMorgan se například nedávno dohodla, že za urovnání obvinění úřadu zaplatí čtyři miliardy dolarů (81 miliard korun). Americké úřady tvrdí, že banky svými praktikami přispěly ke vzniku hypoteční krize v USA, která odstartovala celosvětovou krizi finanční. Deutsche Bank uvedla, že obvinění FHFA bylo jejím největším právním sporem souvisejícím s hypotékami.

Deutsche Bank má i další problémy. Ke konci třetího čtvrtletí si shromáždila rezervy k pokrytí nákladů žalob v hodnotě 4,1 miliardy eur. Banka na rozdíl od konkurentů jako je britská Barclays nebo švýcarská UBS ještě s úřady nedosáhla urovnání žalob na manipulace se sazbou LIBOR. Banka již dříve uvedla, že tyto žaloby pro ni mohou vést ke značným finančním sankcím.


O Deutsche Bank čtěte více:

Zisk Deutsche Bank prudce klesl, dala si stranou miliardy eur na pokuty

Deutsche Bank prohrála soud s bývalými makléři

Soudní spory přispěly k propadu zisku Deutsche Bank o polovinu


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web