Penta Investments píše další kapitolu své existence

11.11.2010 9:49   |  

Investiční skupina Penta Investments kupuje 88,71 % procent akcií finančního ústavu Dexia banka Slovensko. Penta tak byla úspěšnější v obchodním klání s další investiční skupinou J&T, která se o Dexii také ucházela. Prodej musí ještě schválit slovenský antimonopolní úřad a Národní banka. Částka nebyla zveřejněna.

„Dexia banka Slovensko má vyvážený byznys model. Penta má v úmyslu zachovat dlouhodobé partnerství s municipalitami, které zůstane jedním z pilířů podnikání banky. Příležitost vidíme zejména v oblasti retailu, naším cílem je rozšířit retailovou působnost banky a posílit její pozici v tomto sektoru. Chceme přinést klientům služby nejvyšší kvality, a to prostřednictvím expanze pobočkové sítě,“ nastínil obchodní plány Jozef Oravkin, partner Penta Investments.

Pro Pentu je retailové bankovnictví oblastí, v níž se teprve snaží prosadit. J&T už v tomto sektoru působí, koupi banky chápala jako investiční příležitost. „Ta by nám umožnila rozšíření našich aktivit do dalších oblastí, o které máme zájem,“ řekl prezident skupiny J&T Jozef Tkáč ještě v době, kdy nebylo jasné, kdo Dexii získá.

O Dexii byl poměrně značný zájem. Kromě Penty a J&T se o banku ucházely údajně také Istrokapital a Tatra banka. Všichni zájemci přitom věděli, že zisk Dexie by mohl být i pořádným rizikem. Banka je totiž už více než rok v soudní při se společností Ritro, v níž může prohrát 139 milionů euro. Dexia už dokonce u bratislavského okresního soudu prohrála a měla sumu zaplatit. Po odvolání banky se spor přesunul ke krajskému soudu.

Dexia banka je dceřinou společností belgicko-francouzské finanční skupiny. V současnosti má majoritní postavení na trhu služeb městům a obcím. Nabízí komplexní služby obyvatelstvu, městům, obcím, veřejněprospěšným společnostem, mezinárodním a domácím podnikatelským subjektům. K září letošního roku byla šestou největší bankou na Slovensku s 223 tisíci klienty. Loni skončila ve ztrátě více než 13 milionů eur (320 milionů korun).

Penta Investments je středoevropská investiční skupina, působící v private equity a v realitním developmentu. Investuje především do oblastí retailu, zdravotnictví, letecké výroby, strojírenství, energetiky, zábavního průmyslu, telekomunikací a privátního bankovnictví. Její portfoliové společnosti zaměstnávají více než dvacet pět tisíc lidí. Konsolidované příjmy těchto společností dosáhly v roce 2009 výše 2,2 miliardy eur.

Autor: haj

Komentáře

Čtěte také

Mládek chce OKD půjčit 700 milionů, mají udržet provoz do konce roku

Mládek chce OKD půjčit 700 milionů, mají udržet provoz do konce roku aktualizováno

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) předloží ve středu vládě návrh půjčit těžební firmě OKD, která je v insolvenci, 700 milionů korun. Půjčí je státní podnik Prisko,… více

Mobilní web