Dexia si před minulou krizí půjčovala sama od sebe

21.10.2011 10:44   |  

Problémy francouzsko-belgického finančního domu Dexia vzbudily v minulých dnech velký rozruch. List Financial Times (FT) nyní zjistil, že banka před rokem 2008 půjčila asi 1,5 miliardy eur (víc než 37 miliard korun) dvěma svým největším akcionářům, kteří peníze použili na nákup akcií Dexie.

Takový postup je ve většině zemí nezákonný a Evropská unie jej nyní výslovně zakazuje. V té době ale nebyl v rozporu s belgickými zákony. Nicméně už tehdy vzbudila podle FT tato transakce pozornost regulačních orgánů v Belgii. Jde totiž v podstatě o to, že Dexia si půjčila peníze sama od sebe, aby si mohla zvýšit kapitál. A právě výše kapitálu bank je ostře sledovaným kritériem, podle něhož investoři a regulátoři posuzují jejich finanční sílu.


Čtěte také: Dexia schválila záchranný plán, belgická část se zestátní


Transakce vyšla zřetelně najevo až s nynější špatnou situací Dexie. Banka se kvůli ní už podruhé za tři roky dočkala záchrany, kterou pro ni organizovaly státní úřady. Dexia se tak stala první obětí nynější dluhové krize v eurozóně.

Autor: nes, čtk

Komentáře

Čtěte také

Babišovy ryby v sobě měly moc vody, zastavila je veterinární správa

Babišovy ryby v sobě měly moc vody, zastavila je veterinární správa

Veterináři zastavili dvě zásilky dovozových mražených rybích výrobků, obsahovaly více vody, než obsahovat měly. Šlo o 47,5 tuny pangasia z Vietnamu a 8,2 tuny obalovaného filé z… více

Komerční prezentace
Mobilní web