Die Welt: Evropská komise zvažuje zdvojnásobení záchranného fondu

25.11.2010 18:17   |  

Evropská komise uvažuje, zda by nebylo vhodné zdvojnásobit objem záchranného fondu, který byl vytvořen na obranu eurozóny. Napsal to dnes německý list Die Welt, který ale nejmenoval žádný konkrétní zdroj zprávy. Mluvčí německého ministerstva financí ale vzápětí řekl, že fond je dost velký a jeho objem není třeba zvyšovat. Fond má ve formě úvěrů a garancí za ně k dispozici až 750 miliard eur (asi 18,5 bilionu korun).

Die Welt napsal, že komise navrhla zdvojnásobit velikost fondu, protože nejmenovaní experti mají obavy, že by v budoucnu mohlo o finanční pomoc požádat Španělsko. V takovém případě by podle nich nynější fond nemusel na záchranu stačit. List rovněž poznamenal, že podle prvních zpráv se Německo proti takovému návrhu postavilo.

„My si myslíme, že ta otázka není na pořadu dne, protože o pomoc z tohoto fondu zatím požádala pouze jedna země a není to takový objem, který by nás znepokojoval, protože by kvůli němu nebylo dost peněz,“ citovala mluvčího ministerstva agentura Reuters.

Na vytvoření stabilizačního fondu, který by měl pomoci řešit problémy členských zemí, se Evropská unie dohodla na jaře po problémech Řecka. Peníze ve fondu jsou primárně určeny pro ty případy, kdy si daný člen EU není schopen zajistit financování na trhu.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web