Divize pro bohaté klienty vytáhla čtvrtletní zisk UBS o 88 procent | E15.cz

Divize pro bohaté klienty vytáhla čtvrtletní zisk UBS o 88 procent

Divize pro bohaté klienty vytáhla čtvrtletní zisk UBS o 88 procent
Budova UBS ve švýcarském Zurichu
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: twicepix; WikimediaCommons

ČTK

Švýcarské bance UBS vzrostl v prvním čtvrtletí letošního roku čistý zisk o 88 procent na 1,98 miliardy švýcarských franků (51,9 miliardy korun). Výsledky překonaly očekávání analytiků díky divizi správy majetku pro bohaté klienty, která vykázala nejvyšší zisk od roku 2008, a silnému výkonu divize investičního bankovnictví.

Analytici dotazovaní agenturou Thomson Reuters očekávali v průměru čistý zisk jen 1,1 miliardy franků. Provozní zisk stoupl na 8,8 miliardy CHF z loňských srovnatelných 7,3 miliardy CHF.

Divize správy majetku pro bohaté klienty získala ve čtvrtletí od klientů čistých 19 miliard franků. Analytici čekali, že získá jen 13,4 miliardy CHF. Další vysoký přiliv peněz v divizi očekává UBS i v druhém čtvrtletí. Provozní zisk divize vzrostl o 54 procent na 951 milionů CHF.

Provozní zisk divize investičního bankovnictví stoupl o 82 procent na 774 milionů CHF. UBS v posledních letech výrazně snížila velikost divize.

Urovnání za manipulace je na dohled

Výsledky UBS pokrývají období po překvapivém lednovém rozhodnutí švýcarské centrální banky zrušit limit pro posilování franku, po kterém následoval růst švýcarské měny. Očekávalo se, že toto rozhodnutí sníží ziskovost mnoha švýcarských bank, protože většinu nákladů mají banky ve francích, avšak velká část jejich příjmů je v jiných měnách.

UBS rovněž uvedla, že je v pokročilé fázi jednání s americkým ministerstvem spravedlnosti o urovnání obvinění z manipulace na devizovém trhu. Podle zdrojů by UBS a další čtyři banky měly dokončit dohodu o urovnání v celkové výši několika miliard dolarů v druhé polovině května.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!